Tlaková výše nad východní Evropou zajišťuje teplé počasí

Tlaková výše nad východní Evropou zajišťuje teplé počasí
04.04.2018
Zítra přes nás od západu bude postupovat studená fronta, která na chvíli přeruší příliv teplého vzduchu.

Nad východní a jihovýchodní Evropou konečně zesílila oblast vyššího tlaku vzduchu, která blokuje ostatní tlakové útvary a do střední Evropy proudí teplý vzduch od jihu až jihozápadu. Dnes jsme měly krásný jarní den, kdy maximální teploty místy překročily 20 °C. Zároveň nás čeká velmi teplý večer a i teplé ráno. Minimální teploty budou totiž klesat k 9 až 5 °C, když si však vezmeme, že ještě před pár dny byly ranní teploty kolem 0 °C, tak jsou to určitě příjemné teploty. 

Zítra přes nás od západu bude postupovat studená fronta, která na chvíli přeruší příliv teplého vzduchu, takže v pátek a v sobotu ráno může přinést na některá místa opět chladné noci. Na horách dokonce opět může sněžit.  Zároveň bude postupovat od severozápadu tlaková výše, která se bude dále přesouvat nad východní Evropu.

Synoptická mapa na 5. dubna 2017

Obr. 1 Zítra přes nás bude přecházet studená fronta

Zdroj: chmi.cz

To bude znamenat, že víkend bude ve znamení krásného a postupně i teplého počasí. S tím jak se bude přesouvat tlaková výše dál nad východní část Evropy, tak do střední Evropy bude opět zesilovat teplý vzduch od jihu, který začne na počátku příštího týden teploty vyhánět i nad 20 °C. Nadprůměrně teplé počasí by mělo pokračovat minimálně do příštího týdne.

Chladnější počasí se naopak usadilo v západní Evropě, zejména ve Velké Británii, kam se posunula oblast vysokého tlaku vzduchu, která do tamní oblasti přináší chladné a deštivě počasí.  Obecně však můžeme říci, že Evropa zažila velké oteplení a zima je v podstatě ve všech oblastech na ústupu.  I tak však není vyloučeno, že se zimní pozdrav ještě přihlásí, jen si vzpomeňme na loňský rok.  Tam také přišel velmi teplý začátek měsíce, ale v polovině měsíce se prudce ochladilo a na některých místech i v nížinách dokonce napadnul sníh.

Autor. TD

frame-scrollup