Tlaková níže Zlatan

Tlaková níže Zlatan
25.07.2017
Přes střední Evropu přešla během včerejšího dne zvlněna studená fronta, která rozdělovala počasí v Evropě.

Přes střední Evropu přešla během včerejšího dne zvlněna studená fronta, která rozdělovala počasí v Evropě. Tato zvlněná studená fronta byla spojená s tlakovou níží, které se jmenovala Zlatan. Jak už je v letošním létu zvykem, tak opět tlaková níže nadělala neplechu téměř v celé Evropě. Ochlazení s bouřkami přišlo i do severní Itálie a Chorvatska. Teploty se tam propadly o 15 °C a dnes ráno i ve střední a jižní Dalmácii byly hlášeny bouřky. Bouřková činnost bude dnes pokračovat ve střední Itálii, Albánii a také v Bulharsku a v přilehlých oblastech.

Panorama blížící se bouře u mořského pobřeží

Obr. 1 Bouřky v Chorvatsku opět vytvářely krásné jevy k fotografování

Zdroj: Jure Kosec

V České republice se pěkné bouřky vyskytovaly v předešlých dnech a včera už se v rámci našeho území objevily jen ojedinělé blesky, které byly vnořeny ve vrstevnatých srážkách. Výraznější bouřky přecházely zejména přes Slovensko a Maďarsko.

Srážkové úhrny byly v České republiky celkem za očekáváním, protože nejvíce srážek spadlo v Rychlebských horách a to 50 mm. Byl to navíc ojedinělý srážkový úhrn, protože průměrně spadlo kolem 15 mm. Byla však místa, zejména ve Slezsku, na jižní Moravě a v jihozápadních Čechách, kde spadlo kolem 2 mm, někde dokonce nezapršelo vůbec. Celkově však můžeme říci, že Zlatan situaci se suchem mírně zlepšil.

Radarové odhady srážek 25.7.2017

Obr. 2 Srážky byly poměrně nepravidelné, daleko více srážek v Německu nebo na Slovensku

Zdroj: chmi.cz

Další výraznější frontální systémy budou přes Českou republiku přecházet i v dalších dnech. Zlatan totiž otevřel cestu znovu Atlantickému oceánu a až o víkendu se prosadí opět teplejší jihozápadní proudění, které k nám do střední Evropy přinese na počátku příštího týdne další tropickou vlnu, která však opět přinese instabilní vzduchovou hmotu s bouřkami.  Do jižní Evropy se tropické počasí vrátí daleko rychleji.

Autor: TD

frame-scrollup