Tlaková níže Egon

Tlaková níže Egon
16.01.2017
Česká republika má za sebou zimní víkend se vším všudy

Česká republika má za sebou zimní víkend se vším všudy. Vše začalo již v polovině tohoto týdne, kdy přes naše území postupovala okluzní fronta, která přinesla na některých místech až 10 cm nového sněhu. Před ní se vyskytoval extrémní mráz, kdy teploty padaly až pod -20 °C. Za okluzní frontou se začala formovat frontální vlna nad Německem, která však zasáhla jen západní a severozápadní část našeho území. V této oblasti také napadlo od 5 do 15 cm nového sněhu. Na ostatním území se však vytvořil teplý sektor, který nejdříve ve čtvrtek v Čechách, a v pátek i na Moravě a ve Slezsku, vyhnal teploty nad nulu. V Karviné v pátek naměřili dokonce 7,5 °C.

Teplý sektor se však rychle zavřel, díky tlakové níži Egon, která se zformovala nad Anglii a velmi rychle postoupila do Německa a následně až do Polska. Vzhledem k tomu, že tlaková níže byla velmi prohloubena, tak zesiloval i vítr. Zejména na Karlovarsku se začaly tvořit sněhové jazyky a závěje a silné sněhové přeháňky vytvořily kombinaci, která znamenala zavření některých silnic. Během víkendu byl v tomto kraji vyhlášen kalamitní stav. Až 40 cm nového sněhu napadlo v některých oblastech našich hor. Jen za včerejší den napadlo například v Bedřichově 19 cm nového sněhu.

Tlaková níže Egon na severu od našich hranic

Obr. 1 Tlaková níže Egon, kousek od našich západních hranic

Zdroj:chmi.cz

Sněhová vánice komplikuje opravu na silnicích

Obr. 2 V západních Čechách se o víkendu často vyskytovala bílá tma a četné sněhové jazyky

Zdroj:info.cz

V nížinách byly srážky výrazně slabší. Jednalo se spíše o sněhové přeháňky nebo o slabé občasné sněžení. Během víkendu pokračovalo pozvolné ochlazování, a tak největším nebezpečím v nížinách se staly zmrazky nebo náledí.

V dalších dnech se budou sněhové přeháňky vyskytovat zejména na horách. V Moravskoslezském a v Olomouckém kraji by měl od zítřejšího dne místy zesilovat severovýchodní vítr, který by mohl na některých místech opět vytvářet sněhové jazyky nebo závěje.  Teploty již budou na většině území pod nulou.

Autor: TD  

frame-scrollup