Teplý víkend za dveřmi

Teplý víkend za dveřmi
13.10.2016
Nejpěknější den v tomto týdnu bude pravděpodobně sobota, kdy by se maximální teploty měly pohybovat od 13 do 17 °C, ojediněle i k 19 °C.

Podzim je již v plném proudu a téměř od začátku října panuje v České republice zatažené, chladné a poměrně deštivé počasí. Teploty vzduchu se pohybují v hlubokém podprůměru a jsou typické spíše pro druhou polovinu listopadu. Pokud vás toto počasí unavuje a toužíte po změně, tak pro vás máme velmi dobrou zprávu.  O víkendu k nám přechodně pronikne velmi teplý vzduch od jihu až jihovýchodu, takže teploty poletí vzhůru.

Jihovýchodní proudění bude navíc čerstvé, takže bude poměrně dost foukat, zejména na Moravě. Na jedné straně to může být pro někoho nepříjemné, ale pokud dostatečně fouká, rozrušuje se teplotní inverze. Ta už v polovině října dokáže poměrně značně komplikovat počasí na našem území. Při teplé advekci ve vyšších hladinách atmosféry a slabému proudění se často vytváří nízká inverzní oblačnost. Na horách sice panuje teplé a slunečné počasí, ale v nižších polohách je chladno, zataženo a někdy i mlhavo.

To ovšem není případ následujícího víkendu. Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad jihozápadní Evropou bude proudění dostatečné čerstvé. Nejpěknější den v tomto týdnu bude pravděpodobně sobota, kdy by se maximální teploty měly pohybovat od 13 do 17 °C, ojediněle i k 19 °C. Noční teploty ze soboty na neděli klesnou na 9 až 5 °C, takže nastane paradox, protože noční teploty budou stejně vysoké, jako byly maximální denní teploty v průběhu tohoto týdne.

Zítřejší teploty přinesou hodnoty do 17 °C

Obr. Předpověď maximální denních teplot v sobotu 15. 10. 2016 podle modelu Aladin

Zdroj: chmi.cz

Teplo bude i ve Středomoří. V jeho centrální části se maxima mohou pohybovat až kolem 25 °C a přidají se četné bouřky. V Albánii, v Řecku a v Itálii teploty budou přechodně stoupat i k 28 °C.

I přesto, že takových teplot už se v Česku letos nedočkáme, tak nás čeká příjemně teplý víkend, takže neváhejte své plány přizpůsobit této optimistické předpovědi.

Autor: TD

frame-scrollup