Teploty výrazně porostou

Teploty výrazně porostou
01.04.2015
Oceány se výrazně oteplují a pevnina se oteplí ještě rychleji, podle vědů do poloviny století o 4,2 °C

Podle posledního měření teploty vody v Atlantském a Tichém oceánu, v několika hloubkách, vědci zjistili, že oproti průměru z poloviny minulého století se teplota vody zvýšila přibližně o 3,2 °C a jen za posledních 5 let, se teplota vody zvýšila o 1,4 °C. Toto číslo, se na první pohled může zdát jako marginální, ale vzhledem k tomu, že naše počasí převážně ovlivňuje západní proudění, tedy Atlantik, dotkne se tento nárůst teploty i nás.

Podle včera vydané zprávy vědců ze Švýcarského Curychu a klimatického modelu VVH je zcela patrné, že za deset let, tedy v roce 2025 vzroste průměrná teplota u nás o 2,1 °C. Což znamená, že sněžit bude jen v oblastech přibližně od 700 m n. m. a sněhová pokrývka se udrží jen na hřebenech hor, takže lyžařské areály se budou muset pokrývat plastovým povrchem, aby se dalo nadále lyžovat.

Co je však horší, tak podle vědců, by se okolo roku 2050 měla teplota zvýšit oproti dnešním teplotám přibližně o 4,2 °C. Sníh zcela zmizí z našeho území. Letní destinace se razantně změní, Chorvatsko bude na dnešní úrovni Egypta, tedy ve dne okolo 40 °C, moře okolo 30 °C. Na dovolenou se častěji bude jezdit k Severnímu nebo Baltskému moři, které budou na úrovni dnešního Chorvatska. Na jižní Moravě začne vznikat polopoušť a posléze poušť. Je tedy pravděpodobné, že řeka Morava se promění jen v menší potok. Toto vyjádření vědců zcela koreluje s tvrzením mezinárodní agentury ICPPT při ONS z roku 2011.

 

Redakce Počasícz.cz, Vám přeje příjemný začátek dubna :) ... a užívejte si posledního sněhu...

frame-scrollup