Teploty v Evropě se rozpínají

Teploty v Evropě se rozpínají
07.03.2017
Střední Evropa si tradičně vezme od každého trošku, jen bude záležet, jaké bude převládat proudění

Počasí v Evropě začíná nabízet velmi široké meteorologické menu. Nezadržitelně se blíží jarní rovnodennost a to znamená, že Sluníčko nám stále rychleji stoupá po obloze výš. Zároveň je však na severní polokouli naakumulováno obrovské množství ledového vzduchu. Tato kombinace vyvolává v Evropě značné teplotní rozdíly. V tuto chvíli můžeme říci, že na jednom kontinentu se teplotní rozdíly pohybují až kolem 36 °C.

Ve Skandinávii, především v Laponsku se dnes na některých místech vyskytoval arktický den. Maximální teplota tam nevystoupila ani nad -10 °C. V nočních hodinách zde teploty padají až k -30 °C. Zatímco v Arktidě je relativně teplo, tak nad Skandinávii se koncentruje velká ledová masa. Ta zasahuje až do Ruska. Oteplení přišlo na Island, kde před pár dny silně sněžilo. Teploty se tam aktuálně pohybují kolem 3 °C.

Podobné počasí, jako ve střední Evropě panuje v těchto dnech ve Velké Británii. Maximální teploty se pohybují většinou kolem 10 °C a k tomu se vyskytuje proměnlivá oblačnost s přeháňkami, podobně je na tom i západní či východní Evropa.

Směrem na jih však již teploty začínají stoupat.  V Řecku se již těší z teplot kolem 16 °C, v Itálii jsou to teploty kolem 14 °C.

Jazyk velmi teplého vzduchu z Afriky se dnes nasunul nad Pyrenejský poloostrov. Pokud by jste se tam dnes pohybovali, tak vám bude stačit tričko s krátkým rukávem a kraťasy. Maximální teplota se například ve Valencii pohybovala kolem letních 25 °C.

Počasí a teplota v Evropě 7. března 2017

Obr. Počasí dnes v 15:00 UTC nad Evropou

Zdroj: chmi.cz

 

Střední Evropa si tradičně vezme od každého trošku, jen bude záležet, jaké bude převládat proudění. Jižní až jihozápadní větry nám mohou přinášet již jarní teploty, naopak severní nebo severovýchodní proudění může zajistit i noční mrazy a přechodný sníh.

Autor: TD

frame-scrollup