Teploty každým dnem porostou

Teploty každým dnem porostou
16.04.2019
Velikonoce by tak po dlouhé době mohly být opravdu svátky jara.

Jak už to tak bývá zvykem při záporné Severoatlantické oscilaci, tak i při této záporné fázi dojde během několika k dnů k výměně vzduchových hmot. Zatímco dnes se nad námi nachází velmi studený vzduch, který má svůj domov daleko nad severu, tak v průběhu tohoto týdne se od jihozápadu bude postupně oteplovat. Zatímco zítřejší maximální teploty se budou pohybovat kolem 15 °C, ve čtvrtek to bude už kolem 17 °C a v pátek a v sobotu se maximální teploty budou pohybovat dokonce kolem 20 °C. Minimální teploty však budou stále nízké. V tomto pracovním týdnu se budou vyskytovat ještě místy přízemní mrazíky, zejména v údolích mohou teploty klesnout výrazněji pod nulu.

Další vlna oteplení však přijde na začátku příštího týdne, kdy se tlaková výše ze Skandinávie propadne do východní Evropy a velmi hluboká tlaková níže se propadne do západní Evropy.  Mezi těmito dvěma tlakovými útvary bude postupně zesilovat jižní proudění, které do střední Evropy postupně přinese teplý vzduch ze Středomoří.  Tato teplá vzduchová hmota postupně zajistí to, že se i minimální teploty dostanou na hodnoty, které pro zahrádkáře nebudou nebezpečné. Není vyloučeno, že v průběhu příštího týdne se dočkáme prvního letního dne, kdy by maximální teplota mohla ojediněle překročit 25 °C. To však budeme ještě upřesňovat. Zároveň se do střední Evropy pravděpodobně dostane saharský písek z Afriky, protože jižní proudění bude opravdu silné.

Obr. 1 Teploty se v následujících dnech budou zvedat

Zdroj: wetterznentrale.de

Velikonoce by tak po dlouhé době mohly být opravdu svátky jara. Poslední roky se to moc nedařilo a velmi častokrát se stalo, že průměrná teplota na Velikonoce byla vyšší než na Vánoce.

Dobré zprávy však mají svou odvrácenou stranu mince. Teplé počasí bohužel nepodpoří srážky, takže sucho se bude prohlubovat. Zásoba vláhy ze zimy tak bude velmi rychle pryč a sucho se tak vrátí do hlavních témat dne.

Autor: TD

frame-scrollup