Teplotní rozhraní rozdělí naše území na dvě poloviny

Teplotní rozhraní rozdělí naše území na dvě poloviny
28.04.2018
Do počasí u nás budou promlouvat dva různé tlakové útvary, které budou přinášet naprosto odlišné počasí i teploty.

I přesto, že Česká republika rozlohou nepatří mezi velké území, tak při určitých synoptických situacích se velmi často stává, že počasí je značně rozdělené. V zimní polovině roku je většinou Morava chladnější a Čechy naopak teplejší, ale v letní polovině roku je to naopak.

Do počasí u nás budou promlouvat dva různé tlakové útvary, které budou přinášet naprosto odlišné počasí i teploty. Zatímco ze západu k nám bude zasahovat brázda nízkého tlaku vzduchu spojená s tlakovou níží, tak od jihovýchodu se naopak bude do střední Evropy dostávat teplý vzduch ze Středomoří. Tyto dvě vzduchové hmoty mezi sebou začnou od zítřejšího dne bojovat a modely si zatím neví rady s tím, která bude silnější. Jedno je však jisté. Západ České republiky bude výrazně chladnější než východní část.

Co to bude znamenat v praxi? Hlavně rozdíl v teplotách mezi Karlovarským krajem a například Moravskoslezským krajem. Ten může být někdy i kolem 10 °C.

O víkendu budou ještě teploty vyrovnané, dnes se pohybovaly na většině území kolem 24 °C, zítra dokonce kolem 27 °C. Od pondělí se však od západu do střední Evropy začne prokousávat studený vzduch.  Teplý vzduch se však bude nad námi vlnit a bude mít neustále tendenci se vracet. Na východě by se tak maximální teploty nemusely dostat pod 20 °C.

S tím jak se nad střední Evropou začne vytvářet frontální rozhraní, tak se bude zvyšovat šance na bouřky.  Ty se budou vyskytovat zejména na teplejší straně rozhraní. Na té chladnější se pravděpodobně bude jednat o občasný déšť, ale kolik srážek nakonec spadne, zatím není jasné.

Synoptická situace nad našim územím v pondělí

Obr. Již v pondělí se nad námi vytvoří zvlněné frontální rozhraní, které se nad střední Evropou bude udržovat několik dnů

Zdroj:chmi.cz

Autor: TD

frame-scrollup