Teplotně podprůměrné počasí dnes skončilo

Teplotně podprůměrné počasí dnes skončilo
07.03.2018
Zima se však může ještě vrátit.

Máme za sebou extrémně studenou epizodu. Včerejší srážky definitivně ukončily letošní zimu, která byla velmi rozpačitá a ani studená tečka asi nezmění hodnocení na ní. V průběhu dubna si provedeme podrobnou analýzu, jak si letošní zima vedla v porovnání s těmi ostatníma.

Zima se však může ještě vrátit. Vždyť si vzpomeňme, co se odehrávalo minulý rok v dubnu.  V takovém případě už však není správné mluvit o zimě, ale spíše o jarních vpádech ledového vzduchu ze severu. Když se podíváme do statistiky, tak například na první jarní den je zaznamenáno několik sněhových kalamit, kdy i v nížinách napadlo kolem 30 cm sněhu. Letošní sněhové maximum je zatím na většině území v nižších polohách kolem 10 cm.  Může tak nastat paradox, že jaro přinese více sněhu, než samotná zima. Abychom však nestrašili, tak vás můžeme ujistit, že v tuto chvíli na meteorologických modelech není vidět žádný návrat zimy. Naopak by mělo převládat jihozápadní až jižní proudění. Až se chce říci, že je poměrně škoda, že se toto proudění nedostavilo o pár týdnů později. Situace, které nás budou tento a příští týden ovlivňovat, by totiž přinášely v dubnu stabilně teplé počasí, s teplotami kolem 22 °C.

Grafy teplot

Obr. 1 Jednotlivé předpovědní modely naznačují výrazné oteplení na konci tohoto týdne

Zdroj: wetterzentrale.de

I tak můžeme očekávat, že v teplých sektorech, tedy mezi teplou a studenou frontou, mohou ojediněle teploty atakovat i 18 °C už teď. Jen pro srovnání, loni na začátku března se nad střední Evropu dostal velmi teplý vzduch od jihu a teploty se lokálně dostaly až k 20 °C. Bohužel pro přírodu to znamenalo katastrofu, protože následné mrazy v dubnu připravily některé stromy o úrodu. Doufejme, že letošní oteplení nebude tak výrazné a hlavně, že v dubnu se již žádné vpády ledového vzduchu k nám nedostanou.

Autor: TD

frame-scrollup