Teplotně podprůměrné období

Teplotně podprůměrné období
21.09.2016
Dnes v noci čekáme, že se bude vyjasňovat, takže teploty budou velmi nízké.

Jako na houpací dráze příroda kouzlí s teplotami. Není to ještě ani týden, co jsme v České republice měli tropické teploty a ty byly tak o několik stupňů nadprůměrné, než činní dlouhodobý normál. Dnes můžeme říci, že teploty jsou minimálně o pět stupňů podnormální. Průměrná teplota vzduchu v hladině 850 hPa se minulý týden pohybovala kolem 16 až 17 °C. Dnes je to kolem 4 až 5 °C. V noci zejména na Moravu pronikne vzduchová hmota o teplotě kolem 3 °C, ve Slezsku to dokonce budou pouze 2 °C. Dlouhodobý normál pro toto období činní zhruba 8 °C.

Teplota a počasí v příštích dnech budou naplňovat kalsické letní charakteristiky

Obr. 1 Předpověď teplot v hladině 850 hPa a množství srážek

Zdroj: old.wetterzentrale.de

Dnes v noci čekáme, že se bude vyjasňovat, takže teploty budou velmi nízké. Čeká nás nejchladnější ráno tohoto týdne a není vyloučeno že i měsíce září. Noční teploty klesnou až k 5 °C a na severovýchodě to můžou byt teploty jen kolem 3 °C. Není vyloučeno, že lokálně v údolí to může být ještě méně. Přízemní mrazíky by se na většině území ještě vyskytovat neměly, protože půda je ještě hodně teplá. Zcela jiné to však bude v typicky mrazových kotlinách, jako například Kořenov či Kvilda. V těchto místech může teplota spadnout hluboko pod mrazu. Uvidíme zítra ráno.

V dalších dnech se bude pozvolna oteplovat a teploty se pravděpodobně dostanou do normálu. V tomto období už pomalu můžeme čekat na babí léto, které má mnoho lidí raději než to léto klasické. Zatím to na něj však nevypadá. Víkend sice bude teplejší, ale ze synoptického pohledu se rozhodně o babí léto jednat nebude. Oblast vyššího tlaku vzduchu se sice nasune nad střední Evropu, ale bude nevýrazná a brzy se ke slovu dostanou jiné tlakové útvary nad Evropou. Ty už mohou s počasí na konci září zamíchat jakkoliv.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup