Teplo, občasný déšť a místy bouřky

Teplo, občasný déšť a místy bouřky
10.04.2018
Počasí nad střední Evropou ovlivňuje brázda nízkého tlaku, která postupuje na naše území z východu. Při jejím okraji k nám od jihu bude proudit teplý vzduch z jihu Evropy.

Včera panovala nad naší republikou výrazná diference teplot. V Čechách ranní teploty místy klesaly hluboko pod bod mrazu, na Moravě bylo výrazně tepleji. Mírný teplý vítr z jihu Evropy dokázal na několika stanicích trhnout i teplotní rekordy. Meteorologové ohlásili na 46 stanicích z celkového počtu 147, jež měří alespoň 30 let, teplotní rekord. Na devíti z nich pak měrka teploměru překonala letních 25 °C. V Karviné například naměřili téměř 26 °C, ale zde teplotní rekord nepadl. Nad 25 °C se venkovní teplota dostala i v Lednici, Ostravě Porubě nebo v Poděbradech. Nejvyšší teplotní rekord padl v Českých Budějovicích na stanici Rožnov, kde ohlásili 24,8 °C. Maxima padla dále například v Kroměříži, Čáslavi nebo Opavě.

Dnes je na většině území polojasno až oblačno, místy se může přechodně obloha zatáhnout. Především na východě a jihozápadě našeho území se odpoledne vyskytnou srážky, které by měly na večer ustávat. Aktuálně je bouřková aktivita zaznamenána v Plzeňském kraji. Ve středu už bude většinou oblačno a opět nás neminou místy přeháňky. Ojediněle mohou vznikat i bouřky. Přes den budou teploty podobné dnešku, kdy teploměr ukáže 17 – 21 °C. I čtvrtek se ponese v podobném duchu, kdy oblačná až polojasná obloha přinese místy přeháňky a opět se mohou objevit i bouřky. Teploty oproti středě mírně porostou a budou se pohybovat v rozmezí 19 – 23 °C. V pátek se naopak lehce ochladí, ale znovu nás neminou místy srážky.

Radarové odrazy srážek 2016
Zdroj: CHMI

O víkendu bude pokračovat polojasno až oblačno s ojedinělým deštěm a bouřkami. Denní teploty se budou stále držet vysoko mezi 17 až 22 °C.

frame-scrollup