Teplé oceány akumulují více energie

Teplé oceány akumulují více energie
26.10.2015
Nejnižší tlak dosáhl v Patricii 879 hPa. Jen pro srovnání v České republice se nejnižší naměřené hodnoty tlaku pohybují kolem 968 hPa.

Hlavním světovým a nejen meteorologickým tématem byl a stále je hurikán Patricia, který se minulý týden zformoval v teplých vodách východního Pacifického oceánu. Ten má letos významné teplotní odchylky.

teplota oceánů
Obr. 1 (vlevo) Teplota oceánů k 23. 10. 2015 s rámečkem místa vzniku Patricie. (vpravo)

Teplotní odchylky oceánů za období 1971 – 2000 s rámečkem místa vzniku Patricie (ClimateReanalyzer.org)
V pátek 23. října 2015 bylo provedeno několik leteckých přeletů přes oko hurikánu, kde se měřily meteorologické hodnoty.  Průměrná rychlost větru se pohybovala kolem 320 km/h a nárazy větru dosahovaly až 400 km/h. Hurikán Patricia tak aspiruje na nejsilnější hurikán v historii, srovnatelný snad jen s tajfunem Haiyan.

Nejnižší tlak dosáhl v Patricii 879 hPa. Jen pro srovnání v České republice se nejnižší naměřené hodnoty tlaku pohybují kolem 968 hPa.

Hurikán Patricia
Obr. 2 Hurikán Patricia 23. 10 2015. a jeho oko z pohledu VIIRS (NOAA/NASA/RAMMB/CIRA)

Meteorologové varovali úřady před tím, že Patricia může způsobit katastrofální škody. Nakonec však přeci jen tento hurikán nezpůsobil takové škody, jaké se původně očekávaly. Patricia při vstupu nad pevninu velmi rychle začala ztrácet na síle a postupně slábla. Větším rizikem se v dalších dnech staly záplavy.

palmy

Obr. 3 Některé palmy na mexickém pobřeží nevydržely silné nárazy větru (www.nbclosangeles.com)

Přesto je však nutno brát Patricii jako varování do budoucnosti. Jak je známo, tak tropické bouře mají rády teplé oceány, které těmto bouřím poskytují dostatečné množství energie. V posledních několika letech průměrná teplota oceánů stále roste a tím se zvyšuje i dostupná energie pro tropické bouře a následně i pro hurikány. V případě Patricie můžeme najít souvislost i s letošními silnými projevy El Niña.

Pokud připustíme teorii, že teplota oceánů a atmosféry bude i nadále stoupat, tak je nutné se připravit na to, že hurikán Patricia nebo tajfun Haiyan jsou jen prvními vlaštovkami a že četnost těchto silných hurikánů a tajfunů bude stále narůstat.

Zdroje:
Earth Observathory
http://earthobservatory.nasa.gov/Features/ClimateStorms/page1.php?linkId=18200569
Climate progress
http://thinkprogress.org/climate/2015/10/23/3715515/hurricane-patricia-friday/

Autor: TD


 

frame-scrollup