Teplá fronta nás ještě potrápí

Teplá fronta nás ještě potrápí
14.11.2016
Na ledovku a v Jihomoravském či Zlínském kraji i na silnou ledovku vydal Český hydrometeorologický ústav upozornění, které je platné od zítřeješího odpoledne.

Jak už jsme si tento rok zvykli, opět náš čeká pořádný teplotní šok. Zatímco minulý týden jsme s teplotou spadli hluboko pod průměr, již ve čtvrtek se teploty dostanou do nadprůměrných hodnot. Vše započne výrazná teplá fronta, která však ještě zkomplikuje situaci.

Teplé fronty se mohou v zimní polovině roku projevit dvojím způsobem. První způsob je ten, že před samotnou frontou se vyskytují rozsáhlé srážky a teprve za teplou frontou se výrazněji otepluje. V takovém případě velmi často silně a trvale sněží a může na takové frontě napadnout i v nížinách kolem 10 cm nového sněhu.

Teplá fronta se však může projevit poněkud odlišně a řekněme si upřímně, že i nebezpečněji. Pokud teplý vzduch klouže po studeném přízemním vzduchu rychleji, tak se může stát, že kladná teplota se do vyšších nadmořských výšek dostane dřív než při zemi. V takovém případě dochází k tomu, že z oblohy padá déšť, ale protože v nižších nadmořských výškách je teplota pod nulou, tak déšť na zemi a na předmětech mrzne a tvoří se ledovka.

Ilustrace postupu teplé fronty na ilustračním obrázku

Obr. 1 Schéma teplé fronty s kladnou teplotou ve vyšších hladinách atmosféry

Zdroj: muni.cz

 

Přesně taková situace pravděpodobně nastane již zítra večer a to zejména na Moravě a ve Slezsku. Ledovka se nedá vyloučit ani v Čechách. Dle modelů by na Moravě teploty měly klesnout pod nulu a srážky by mohly dorazit v pozdních večerních hodinách. Zpočátku se bude jednat o sněžení, které by však postupně bude přecházet ve srážky smíšené a mrznoucí. Otázkou zůstává, jak četná bude tvorba ledu na komunikacích, protože země stále vyzařuje dostatek tepla. Pro tvorbu ledovky na silnicích je tedy zapotřebí přeci jen větší mráz. Ledovka se však při teplotě slabě pod nulou může lehce tvořit na elektrickém vedení nebo na stromech či kovových předmětech. Na ledovku a v Jihomoravském či Zlínském kraji i na silnou ledovku vydal Český hydrometeorologický ústav upozornění, které je platné od zítřeješího odpoledne.

Výstraha na nebezpečné jevy je v plastnosti pro celé území a zvýšený stupeť platí pro jihovýchodní Moravu

Obr. 2 Výstraha Čhmú před ledovkou

Zdroj: chmi.cz

Autor: TD

 

frame-scrollup