Technické zasněžování má novou zbraň

Technické zasněžování má novou zbraň
20.10.2016
Technické zasněžování je energeticky velmi náročné a kromě elektrické energie mají sněžná děla obrovskou vodní spotřebu.

Říjen již vstoupil do své třetí dekády a hory v průběhu měsíce hned několikrát pokryla sněhová pokrývka, takže je na místě uvažovat o nové lyžařské sezóně. Mnoho vlekařů se již teď netrpělivě dívá do blízké budoucnosti a sleduje různé prognózy o následující zimě. Někteří se však touto velkou neznámou nezabývají a dělají všechno proto, aby nebyli závislí na počasí a na svazích se lyžovalo od listopadu do dubna. Je jasné, že řeč je o technickém zasněžování, které za poslední roky udělalo obrovský pokrok.

Loňská sezóna byla ve většině zimních areálů značně ztrátová a ani samotní lyžaři si moc sezónu neužili. Ta v podstatě začala až po Vánocích a poměrně brzo skončila. Některé vleky dokonce otevřely jen na pár víkendů.

Technické zasněžování je energeticky velmi náročné a kromě elektrické energie mají sněžná děla obrovskou vodní spotřebu. Mnoho vlekařů se několikrát pokoušelo zasněžit svahy, ale teplé, větrné a vlhké počasí sníh nekompromisně zničilo.

Již loni v nejbohatších střediscích začali vyrábět technický sníh, který vydrží neuvěřitelně vysoké teploty. Dle technických parametrů je sníh schopný vydržet i teploty kolem 30 °C a to vše bez použití chemických látek, které by mohly poškodit životní prostředí. Tato výroba sněhu byla pojmenována jako Snowmaker.

Sníh připomíná šupiny nebo sklo a je daleko odolnější, než klasický technický sníh. Podrobný návod na výrobu takového technického sněhu je však přísně tajné, protože nikdo vám jen tak nenechá nakouknout do kuchyně.

Sněžné dělo nové technologie se rozšiřuje i do ostatních států a svou premiéru ohlásila i Česká republika. Konkrétně se jedná o zimní středisko Monínec, ve středních Čechách, kde byla sněžná děla již uvedena do provozu.  Pořízení této techniky středisko vyšlo na 50 mil. Kč. Zároveň již oficiální stránky informují o zahájení lyžařské sezóny od 26. 10. 2016. O tom si ostatní areály mohou nechat jen zdát.  Je jasné, že je to jen otázkou času, kdy se tento produkt rozšíří i do ostatních středisek.

Nastříkaná zásoba sněhu ze sněžného děla při plusových teplotách

Obr. 1 Vlekaři v tričku a kraťasích již zasněžují svah pro zimní sezónu

Zdroj: moninec-hotel.cz

 

Autor: TD 

frame-scrollup