Technické zasněžování

Technické zasněžování
05.01.2016
Na konci prosince se sice citelně ochladilo, ale srážek bylo stále málo. Na řadu tak přišla sněhová děla, která díky mrazům mohla být spuštěna.

Na většině území České republiky se již vyskytuje sněhová pokrývka, ale její výška se pohybuje většinou kolem 5 cm. Tato sněhová pokrývka je dostačující pro naše nížiny, pokud se však podobné množství sněhu vyskytuje i na horách je to velký problém.

Bez technického sněhu to nejde

Letošní prosinec byl pro lyžaře velmi nepříznivý, protože míst, kde se dalo lyžovat, bylo opravdu jen velmi málo. A když už se lyžovalo, tak podmínky byly velmi špatné. Na konci prosince se sice citelně ochladilo, ale srážek bylo stále málo. Na řadu tak přišla sněhová děla, která díky mrazům mohla být spuštěna.

Výroba technického sněhu

Asi každý člověk, který má co dočinění s technickým zasněžováním vám řekne, že je to velmi složitý proces, možná trošku i alchymie. Pro výrobu technického sněhu nestačí mít pouze teplotu pod nulou. Důležitým faktorem je i relativní vlhkost vzduchu a rychlost i směr větru. Možná jste si někdy říkali, proč vlekaři nezasněžují i přesto, že venku silně mrzne. Pokud je vzduch moc suchý, tak dochází k sublimaci a zasněžování není efektivní. Pokud fouká silný vítr, tak zase nedochází k zasněžení cíleného místa. Může se stát, že technický sníh vypadává i několik km od sjezdovky. To se například stalo 18. 12. 2013 v Olešnici na Blanensku. Nikde v České republice nebyl sníh, ale místní obyvatelé se ráno probudili do bílého rána. Napadlo tu 10 cm sněhu a občané této vesnice měli bílé vánoce. Meteorologové kroutili hlavou, protože Česká republika se v tu dobu nacházela v oblasti vysokého tlaku vzduchu. Až po pár dnech se ukázalo, že za všechno mohlo technické zasněžování nedalekého lyžařského areálu.

Nový sníh v Olešnici a zasněžené parkoviště

Obr. Olešnice na Blanensku zasypal v prosinci 2013 technický sníh. V okolí nebyla ani vločka.

Zdroj: idnes.cz

 

Kvalita a výdrž technického sněhu

Obecně platí, že technický sníh déle vydrží při oblevách. Přeci jen se jedná o ledové krystalky jiné struktury, které netají tak rychle, jako přírodní sníh. Problém technického sněhu je v tom, že se často vytváří ledové plotny, které jsou pro lyžaře nebezpečné. Někdy se do technického sněhu přidává i chemie, která udržuje sníh v lepší kvalitě. O tom však vlekaři otevřeně neradi mluví.  Vliv chemických složek může mít negativní vliv na životní prostředí.

Autor: TD

frame-scrollup