Světový den meteorologie

Světový den meteorologie
23.03.2016
Dnes si připomínáme den, kdy vznikla Světová meteorologická organizace WMO.

Dnes 23. března si připomínáme den, kdy vznikla Světová meteorologická organizace WMO. Od té doby uplynulo již 66 let a lidé se stále snaží porozumět a předpovídat počasí a nejrůznější meteorologické jevy. Mnoho jevů bylo nově objeveno a objasněno, nicméně (jak už to tak ve vědě bývá) jedná zodpovězená otázka nám otevírá pomyslné dveře k deseti novým, nezodpovězeným.

 

Pod slovem meteorologie si jistě každý z nás vybaví předpověď počasí. Meteorologie však hraje o něco vážnější roli. S predikcí počasí souvisí také možnost zachránit lidské životy. Díky studiu katastrof jako jsou například sesuvy půd, sopečné erupce nebo hurikány dnes víme, co můžeme očekávat a někdy před nimi dokážeme obyvatele dané oblasti varovat, případně rovnou evakuovat do bezpečí. Meteorologie tedy určitě není jen o tom, jestli bude zítra slunečno či zataženo.

 

Oblak cumulonimbus capillatus na odpolední obloze

 

Abychom ale nebyli zbytečně negativní, uveďme také příklad několika zajímavých meteorologických jevů, se kterými se můžeme setkat a mít z toho radost. Studium meteorologie nabízí například širší pohled na oblaka nad námi - rozčleňuje je do jistých skupin podle výšky, ve které se nacházejí, tvaru a případně i jejich zvláštností či doprovodných jevů. Znalost různých druhů oblačnosti nejenže dává člověku jistý nadhled, ale umožňuje mu se na věc podívat jinýma očima. S tím souvisí například vývoj bouřkových obak a bouřky, na které nás mohou předem upozornit právě některé zvláštní druhy oblačnosti. A sledovat vývoj bouřkového oblaku je na meteorologii jedna z nejpoutavějších věcí. Na obloze však můžeme pozorovat také zajímavé a krásné optické jevy, které si také zaslouží naši pozornost. Můžeme nejen objasnit mechanismus jejich vzniku, ale můžeme z nich také zpracovávat zajímavá statistická data a porovnávat, který jev je vzácnější. A je toho mnohem víc.

 

I meteorologie se neustále vyvíjí a to nejen z hlediska naší planety nebo sluneční soustavy. Dnes již dokážeme odhadovat podmínky i na tzv. exoplanetách - tedy planetách mimo sluneční soustavu. Brzy snad budeme schopni zkoumat i složení jejich atmosfér a porozumět meteorologii jakożto meziplanetární vědě.

 

Autor: PH

frame-scrollup