Světový den meteorologie
Dnes 23. března si připomínáme den, kdy vznikla Světová meteorologická organizace WMO. Od té doby uplynulo již 66 let a lidé se stále snaží porozumět a předpovídat počasí a nejrůznější meteorologické jevy. Mnoho jevů bylo nově objeveno a objasněno, nicméně (jak už to tak ve vědě bývá) jedná zodpovězená otázka nám otevírá pomyslné dveře k deseti novým, nezodpovězeným.
Pod slovem meteorologie si jistě každý z nás vybaví předpověď počasí. Meteorologie však hraje o něco vážnější roli. S predikcí počasí souvisí také možnost zachránit lidské životy. Díky studiu katastrof jako jsou například sesuvy půd, sopečné erupce nebo hurikány dnes víme, co můžeme očekávat a někdy před nimi dokážeme obyvatele dané oblasti varovat, případně rovnou evakuovat do bezpečí. Meteorologie tedy určitě není jen o tom, jestli bude zítra slunečno či zataženo.
Abychom ale nebyli zbytečně negativní, uveďme také příklad několika zajímavých meteorologických jevů, se kterými se můžeme setkat a mít z toho radost. Studium meteorologie nabízí například širší pohled na oblaka nad námi - rozčleňuje je do jistých skupin podle výšky, ve které se nacházejí, tvaru a případně i jejich zvláštností či doprovodných jevů. Znalost různých druhů oblačnosti nejenže dává člověku jistý nadhled, ale umožňuje mu se na věc podívat jinýma očima. S tím souvisí například vývoj bouřkových obak a bouřky, na které nás mohou předem upozornit právě některé zvláštní druhy oblačnosti. A sledovat vývoj bouřkového oblaku je na meteorologii jedna z nejpoutavějších věcí. Na obloze však můžeme pozorovat také zajímavé a krásné optické jevy, které si také zaslouží naši pozornost. Můžeme nejen objasnit mechanismus jejich vzniku, ale můžeme z nich také zpracovávat zajímavá statistická data a porovnávat, který jev je vzácnější. A je toho mnohem víc.
I meteorologie se neustále vyvíjí a to nejen z hlediska naší planety nebo sluneční soustavy. Dnes již dokážeme odhadovat podmínky i na tzv. exoplanetách - tedy planetách mimo sluneční soustavu. Brzy snad budeme schopni zkoumat i složení jejich atmosfér a porozumět meteorologii jakożto meziplanetární vědě.
Autor: PH