Světelné znečištění

Světelné znečištění
18.12.2015
Světelné znečištění je jeden z projevů toho, jak se vyvíjí lidská civilizace. Bohužel je tento projev spíše negativní.

Přesvětlená obloha má mnoho negativních dopadů na nás i na naše okolí. Mnohdy by přitom stačilo zbytečná světla zhasnout nebo alespoň svítit rozumně a úsporněji. Kromě toho, že nás leckdy stojí zbytečné peníze a energii nám navíc bere něco, co člověka fascinuje už odedávna - noční oblohu. Možná si myslíte, že když bydlíte daleko za městem, ve vzdálené vesnici či na okraji lesa, že je vaše obloha před světlem z měst chráněna. Město čítající 10 tisíc obyvatel ovlivňuje do vzdálenosti 20km. Město se stovkou tisíc obyvatel pak na vzdálenost 50km a město s milionem obyvatel až na 100 km.

Pohled člověka na noční oblohu z místa nezasaženého světelným smogem

 

Následující mapa vám pak nabízí přehled toho, jak je na tom ČR se světelným znečištěním. Na mapě lze podle množství vyzařovaného světla snadno vyhledat jakékoli větší město. Z mapy také vyplývá, že na našem území už nenajdete žádné místo, z kterého byste pozorovali hvězdnou oblohu stejnou, jako bez jakéhokoli světelného znečištění. Ačkoliv vzniklo několik tzv. oblastní tmavé oblohy, které se snaží redukovat množství světla v okolí, s vnitrozemím Austrálie se to buhužel vůbec nedá srovnávat. A to odkudkoli z celé střední Evropy. Je to smutné, ale je to tak.

Mapa světelného znečištění nepůsobí pro nás moc lichotivě

Zdroj mapky: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1202851466/30

 

Snad nejsmutnější na tom je právě fakt, že žádný středoevropan na vlastní oči neuvidí pravou krásu hvězdné oblohy - alespoň dokud nenastane hromadný výpadek energie. V důsledku toho dnes také sami nevíme, s čím vším bychom se na obloze mohli setkat - hvězdy a planety nejsou zdaleka vším. I z míst s méně tmavou noční oblohou lze sice pozorovat vzdálené mlhoviny a galaxie, nicméně s ostatními místy na zemi se to skutečně srovnávat nedá. Snímky noční oblohy z vůbec nejméně zasažených míst pak v lidech vzbuzují spíše dojem, že jde o hodně upravený snímek ve photoshopu nebo zcela zfalšovanou fotografii. Ve skutečnosti jsou tyto snímky (jako všechny astrofotografie) upraveny v počítačových programech a lidské oko by je vnímalo jinak (bez barev), nicméně jedná se o fotografii, která zachycuje zcela reálné objekty na obloze.

 

Takto zachytil oblohu nad známou astronomickou oblastí La Silla v Chile Petr Horálek

Noční obloha u hvězdárny

 

Více o světelném znečištění si můžete přečíst např. na těchto stránkách: http://svetelneznecisteni.cz/svitme-spravne/

 

Autor: PH

frame-scrollup