Svatý Martin v pranostikách

Svatý Martin v pranostikách
11.11.2014
Svatý Martin na bílém koni nepřijede, teploty vystoupí při zmenšené oblačnosti až na 16 °C

Dnešní den svatého Martina nebude připomínat ani trochu zimu a naděje, že někde na našem území bude sněžit je nulová. Spíše je pravděpodobné, že při zmenšené oblačnosti budou chodit lidé s krátkými rukávy. Počasí bude zpočátku většinou zatažené nízkou oblačností, zpočátku ojediněle, postupně místy polojasné. Teploty vystoupí na 9 až 13 °C, při zmenšené oblačnosti až na 16 °C. Vát bude mírný, místy až čerstvý jihovýchodní vítr.

Z pohledu statistik a dřívějších vzkazků z kronik našich předků vyplývá, že nebylo vždy tak zcela běžné jak si myslíme, že by na Martina ležel sníh. Nebylo výjimkou, že první sníh se dostavil až v prosinci. Z pohledu pranostik není bílý kůň, na kterém má Martin přijet v historii znám, s bílým koněm se setkáváme až v pranostikách, které vznikly v druhé polovině 19. století. Martinské pranostiky však jsou v něčem jedinečné, jsou považovány za první zimní pranostiky a mnoho z nich se týká předpovědi nadcházející zimy. V mnoha případech si pranostiky odporují a mají opačný význam. Pranostiky říkají, že pokud je Martin na blátě, budou Vánoce na sněhu. Tak snad se toho dočkáme. Dalším listopadovým dnem bohatým na pranostiky bude Ondřej, který už má zcela zimní charakter.

Na svatého Martina kouřívá se z komína. Přijede li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí. Martin na blátě, Vánoce na sněhu. Jaký den svatého Martina, taková též bude zima. Jestli na svatého Martina jest vlhko, bude nestálá zima; pakli na týž den slunce svítí, bude tuhá zima. Je-li zamračeno na svatého Martina, bude zima levná; je-li jasno, bude zima tuhá. Zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima.

frame-scrollup