Svátek práce jen s ojedinělými přeháňkami

Svátek práce jen s ojedinělými přeháňkami
29.04.2013
Počasí bude oblačné a ojediněle se přidají přeháňky, teploty do 20 °C, je čas vyhnat dobytek

Svátek práce bude oblačný, během dne přechodně místy až polojasný a ojediněle se budou vyskytovat přeháňky. Ranní teploty klesnou na 9 až 5 °C a denní teploty vystoupí na 14 až 18 °C, na jihovýchodě až na 16 až 20 °C. Vát bude mírný východní vítr.

Noc na 1. května, neboli Filipojakubská noc má v lidové tradici čarodějnou moc. V té době měly zlé síly moc škodit lidem a také se daly nalézt poklady. Aby se však hledač před zlými silami ubránil, potřeboval mít u sebe hostii, svěcenou křídu a květ z kapradí. V této noci se rovněž dobytek vyháněl poprvé na pastvu, před tím se ještě pastevci sházeli na návsi a práskali biči, aby vypráskali čarodějnice a ty neudělaly škody na dobytku.  V tuto noc se také pálily čarodějnice, nejčastěji na kopcích, kdy mládež ohně přeskakovala a zapalovala košťata, která pak házela do vzduchu.

Z pranostik na 1. května vybíráme: „Filipa Jakuba déšť, to zlá zvěst“, „Na Filipa Jakuba chrousti hučí, o Martině studený vítr fučí“, „Prší-li na svatého Filipa a Jakuba v noci, bude úrodný rok“. Aktuální výskyt srážek. Aktuální výskyt oblačnosti. Dlouhodobá předpověď počasí.

frame-scrollup