Sv. Martin v pranostikách

Sv. Martin v pranostikách
11.11.2013
Martin dnes přijede na bílém koni jen na hřebeny hor. Podle pranostik bude proměnlivá zima

Svatý Martin přiveze ochlazení, sníh jen ojediněle na hřebeny hor. Dnes bude zpočátku oblačno, místy s přeháňkami, od vyšších poloh sněhovými. Postupně od západu ubývání oblačnosti a srážek. Teplota vystoupí na 4 až 8 °C. Vát bude mírný severozápadní vítr.

Z pohledu statistik a dřívějších vzkazků z kronik našich předků vyplývá, že nebylo vždy tak zcela běžné jak si myslíme, že by na Martina ležel sníh. Nebylo výjimkou, že první sníh se dostavil až v prosinci. Z pohledu pranostik není bílý kůň, na kterém má Martin přijet v historii znám, s bílým koněm se setkáváme až v pranostikách, které vznikly až v druhé polovině 19. století. Martinské pranostiky však jsou v něčem jedinečné, jsou považovány za první zimní pranostiky a mnoho z nich se týká předpovědi nadcházející zimy. V mnoha případech si pranostiky odporují a mají opačný význam. Pranostiky říkají, že pokud je Martin na blátě, budou Vánoce na sněhu. Tak snad se toho dočkáme. Dalším listopadovým dnem bohatým na pranostiky bude Ondřej, který už má zcela zimní charakter.

Na svatého Martina kouřívá se z komína. Přijede li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí. Martin na blátě, Vánoce na sněhu. Jaký den svatého Martina, taková též bude zima. Jestli na svatého Martina jest vlhko, bude nestálá zima; pakli na týž den slunce svítí, bude tuhá zima. Je-li zamračeno na svatého Martina, bude zima levná; je-li jasno, bude zima tuhá. Zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima.

frame-scrollup