Sucho v Brazílii

Sucho v Brazílii
04.12.2015
Vědecké výpočty odhadují, že sucho, které je v oblasti pozorováno od roku 2012, každý rok stálo zemi 56 bilionů litrů vody

V jednom z minulých článků jsme se věnovali suchu, které nyní sužuje jižní a východní Afriku, kde hlavním faktorem způsobujícím tuto přírodní hrozbu je El Niño. Jeho vliv je, ale daleko rozsáhlejší a působí i na další lokality ve světě, které trpí v letošním roce nadměrným suchem. Konkrétně se dnes zaměříme na jihoamerický stát – Brazílii.

Vědci zde sledují trend sucha již delší časový úzek než pouze v letošním roce. Jejich výpočty odhadují, že sucho, které je v oblasti pozorováno od roku 2012, každý rok stálo zemi 56 bilionů litrů vody. Tuto studii zaštítilo NASA, které monitoruje sucho pomocí družicových snímků. Hydrolog Augusto Getirana provádí výzkum ve východní Brazílii, kde každý rok (od roku 2012) chybí v průměru 28 bilionů vody ročně.

Letecký pohled na popraskanou půdu vlivem velkého sucha

Obr.: Letecký pohled na popraskanou půdu v přehradě Atibainha

Zdroj: Paulo Whitaker-Reuters

 

Video extrémního sucha, které monitoruje NASA za pomocí satelitů Gravity Recovery and Climate si můžete pustit zde: https://www.youtube.com/watch?v=p0IGY5ESsIw (zdroj: NASA)

Video ukazuje vývoj sucha v Brazílii od roku 2002. Aktuálně jsou vyprahlé i největší Brazilská centra, jako je Sao Paolo a Rio de Janeiro.

Následky sucha se projevují znatelně na vodních elektrárnách, které kvůli nízkým průtokům jsou omezeny ve výrobě energie. Například v roce 2000 způsobilo ohromné brazilské sucho výpadek elektřiny (tzv. „black out“), který ovlivnil i ostatní sousední státy na poměrně dlouhou dobu.

 

Rám vozu v přehradě Atinbainha

Obr.: Rám vozu s portugalským textem "Vítejte v poušti Cantareira," byl zaplaven vodou v nádrži Atibainha, avšak v letošním roce hladina sestoupila natolik výrazně, že je možné sledovat odkryté pilíře mostní konstrukce. Z této nádrž je přiváděna pitná voda do metropolitní oblasti São Paula.

Zdroj: AP Photo / Andre Penner

 

Další problémy způsobené suchem se pak týkají nízkých výnosů plodin. Typické pro Brazílii je pěstování kakaovníků a kávovníků, bohužel předpovědi úrody hovoří v letošním roce o velkém propadu produkce a následném poklesu zásob surovin.

V severozápadní Brazílii pak hrozí rozsáhlé požáry, které by mohly být dle odborníků stejnou katastrofou, jako požáry které právě sužují Indonésii.

Extrémní počasí bývá často v těchto oblasti vystřídáno dalším extrémem – záplavami, které již určité oblasti Jižní Ameriky zasáhly.

Vysychající jezero ve východní Brazílii

Obr.: Vysychající jezero ve východní Brazílii

Zdroj: msn.com

 

Autor: SG

frame-scrollup