Sucho je patrné v půdě, řekách i přehradách

Sucho je patrné v půdě, řekách i přehradách
09.08.2018
Tropické dny stále prohlubují deficit vody na našem územím. Ani bouřky, které jsou často pouze lokálního charakteru, nikterak tuto situaci nezlepšují. Nedostatek vláhy v podstatě ohrožuje celé Česko.

Vysoké teploty vzduchu, které se místy šplhaly až k 37 °C, ještě více vyhrotily problém sucha v České republice. Dle webového portálu Intersucho téměř 3/5 území aktuálně hlásí deficit srážek 40 mm a 17 % pak dokonce 60 mm. Na téměř 90 % ČR kleslo nasycení půdy pod 50 %. Voda nechybí jen v půdních profilech, ale nedostatek deště má za následek i pokles průtoků ve vodních tocích. Mapu říčních stanic, kde vodní hladina dosahuje hodnot sucha, zpracovává neustále ČHMÚ. Aktuálně jsou nízké průtoky zaznamenány na více jak polovině českých řek. Nejhorší je situace východně od Vltavy ve východních i severních Čechách a na Českomoravské vysočině. Ani povodí Moravy nevykazuje dobré výsledky. Problémy mají i vodní nádrže. Například přehrada Pařížov v Pardubickém kraji se proměnila ve vyschlou pláň.  


Obr.: Vyschlá přehrada Pařížov
Zdroj: Aktuálně

V rámci střední Evropy jsou hodnoty České republiky jedny z nejhorších. Sucho však trápí celou Evropu. Vážná situace je pozorována v Německu, Dánsku, Francii a Beneluxu.


Obr.: Sucho v ČR
Zdroj: intersucho

Ani v příštích dnech bychom se neměli dočkat zlepšení. Dnes se přeháňky a bouřky objevují pouze velmi ojediněle. K večeru by jejich četnost měla růst na západě Čech. Zítra se nad naším územím obloha zatáhne, jen na východě nás zprvu bude doprovázet polojasná obloha. Místy se přižene déšť a na Moravě a ve Slezsku se budou tvořit bouřky. Také se zítra ochladí. Na západě naměříme okolo 25 °C, na východě se stále bude měrka teploměru dostávat nad 30 °C. V sobotu bude déšť na našem územím doznívat a teploty se budou pohybovat mezi 23 až 27 °C. V podobném duchu se bude nést i neděle.


Obr.: Sucho na českých řekách
Zdroj: ČHMÚ

frame-scrollup