Sucho brzdí vodáckou sezonu

Sucho brzdí vodáckou sezonu
03.08.2017
Zhruba polovina stanic na našich řekách hlásí stav sucha. To se samozřejmě projevuje v mnoha odvětvích lidské činnosti včetně rekreace. Vodáci si nemohou vybírat a většina z nich vyráží na Vltavu.

Za den se na Vltavě sveze okolo deseti tisíc vodáků. Nejoblíbenější je pak úsek mezi Vyšším Brodem a Českými Budějovicemi, ale rekordní je zájem i na Teplé Vltavě od Soumarského mostu k Pěkné. Taková pozornost je překvapením pro zkušené vodáky a samozřejmě i majitele kempů či půjčoven lodí. Zvýšený provoz na řece má například za následek větší akumulaci odpadků podél toku. Sucho na Vltavě brání dalšímu splavnění Vltavy na jihu Čech. Plánem bylo spojit České Budějovice s Prahou, problém je však na Orlíku, kde kvůli nízké hladině v přehradě byla uzavřena plavební komora Kořensko. V půli července nebyl optimální stav vody ani na Ohři, především kvůli suchému květnu i červnu. Berounka se drží na hranici sjízdnosti, místy ji chybí k překonání stavu sucha jen 5 cm. 

Aktuální hydrologická situace, na velké části řek platí sucho
Obr.: Stavy sucha na českých řekách dle měrných profilů
Zdroj: ČHMÚ

Problematická je situaci na jihomoravských řekách. Vodáci na několika místech doslova táhnou lodě po suchu nebo na přes obnažené kameny. Dyje dosahuje minimálních hodnot například pod Krhovicemi v okrese Znojmo. Na Přerovsku panuje kvůli nízkým stavům zákaz čerpání vody z řek. Omezení bude v platnosti nejspíše do půlky září. 

Aktuálně jsou dle serveru raft.cz dobře sjízdné tyto úseky řek:

Berounka z Plzně

Divoká Orlice z Kostelce

Dyje ze Znojma a Nových Mlýnů

Jizera na dolním toku

Labe pod Dvorem Králové

Lužnice ze Suchdola

Metuje na dolním toku

Morava z Olomouce

Nežárka od Nové řeky

Ohře většina úseků

Opava od Moravice

Orlice z Týniště

Otava ze Sušice

Ploučnice z Mimoně

Sázava z Ledče

Vltava z Vyššího Brodu

Vodní stav Bechyně - Lužnice
Obr.: Vodní stav na řece Lužnice - stanice Bechyně, aktuálně atakuje hranici sucha
Zdroj: ČHMÚ

Limity sjízdnosti se definují pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou. Pro rafty a laminátky či méně zkušené vodáky je nutné počítat s vyššími stavy vody v korytě. Pokud máte ještě v plánu na vodu zavítat, nezapomeňte se informovat o sjízdnosti dané řeky. 

Aktuální sjízdnost našich řek pro vodáky
Obr.: Aktuální sjízdnost českých řek dle serveru raft.cz
Zdroj: raft.cz

Autor: SG

frame-scrollup