Studená fronta ze severu postupuje rychlostí kolem 70km/h

Studená fronta ze severu postupuje rychlostí kolem 70km/h
26.11.2016
Studená fronta, která bude mít na svědomí výrazné ochlazení se v tuto chvíli nachází až na jihu Skandinávie,v jižním Norsku, Švédsku a Finsku.

Výrazná studená fronta, která přes naše území bude přecházet během zítřejšího rána, ukončí poměrně dlouhé teplé období, které nad střední Evropou panovalo již od 16. listopadu. Zejména na Moravě vyvrcholilo toto období extrémně teplou epizodou v polovině tohoto pracovního týdne, kdy hned na na několika místech byl dva dny za sebou překonán teplotní rekord. Teploty místy dosahovaly až k 18 °C.

Studená fronta, která bude mít na svědomí výrazné ochlazení se v tuto chvíli nachází až na jihu Skandinávie,v jižním Norsku, Švédsku a Finsku. Jedná se však o velmi rychlou studenou frontu, a tak během několika hodin přejde přes naše území dále k jihu. Jak rychle fronta postoupí za 18 hodin, můžete vidět v následujících dvou snímcích.

Blížící se výrazná studená fronta od severu, výrazné ochlazení

Obr. 1 Studená fronta 26. 11. 2016 ve 12:00 UTC

Zdroj: wetterzentrale.de

Přechod studené fronty přes oblast střední Evropy

Obr. 2 Studená fronta 27. 11. 2016 v 06:00 UTC

Zdroj: wetterzentrale.de

Nejcitelnější ochlazení čekejme na horách. Tam teploty za 24 hodin spadnou o 12 °C. Ochlazení bude pokračovat i během neděle a pondělí. Teploty v nižších polohách začnou výrazně klesat zejména z neděle na pondělí, kdy by se mělo postupně vyjasňovat a na celém území budou teploty pod bodem mrazu.

Srážek však moc nebude. Díky tomu, že od západu bude tlačit tlaková výše, tak se oblačnost bude rozpouštět. O něco více srážek by mohlo být na severu a severovýchodě našeho území, kde se zítra a v pondělí mohou vyskytovat přeháňky, které budou během zítřejšího dne postupně ve všech polohách sněhové.

Studená fronta však bude klíčová i pro další vývoj počasí ve střední Evropě. Celý příští týden by měl být ve znamení chladnějšího počasí. V nížinách se bude střídat sníh a déšť, ale na horách bude stabilnější zima. První výraznější sněhová pokrývka by se na horách měla začít tvořit ve druhé polovině příštího týdne. Na přesné srážkové úhrny si však ještě musíme počkat.

Autor: TD

frame-scrollup