Studená fronta výrazné ochlazení nepřinese

Studená fronta výrazné ochlazení nepřinese
31.07.2019
Z dnešního pohledu to vypadá, že nejchladnějším dnem toho týdne bude neděle, kdy se maximální teploty mohou udržet pod 25 °C.

Máme za sebou pět dnů velmi teplého a vlhkého počasí. Na většině území se vyskytovaly bouřky, někde spadlo i kolem 70 mm, ale někde nespadala ani kapka. Samozřejmě to bylo tam, kde vodu potřebují víc než sůl a situace se suchem se v těchto místech prohlubuje. Celkově si však polepšilo Slezsko a východní Morava, která měla štěstí při bouřkách z jihovýchodu. Tato část republiky nastartovala malý vodní oběh a v posledních dnech se tam bouřky tvoří jak houby po dešti.V Čechách najdeme lokálně oblasti, kde během pěti dnů spadlo maximálně 5 mm, což je vzhledem k výparu dost směšná hodnota. I severní část střední zůstavala dloho bez vody, ale během dnešního odpoledne tam přešla obrovská supercelární bouře, padaly kroupy a napršelo lokálně až 50 mm srážek za jednu hodinu.

Studená fronta by měla ukončit příliv tohoto vlhkého vzduchu, ale rozhodně nečekejme, že se nějak výrazně ochladí. Teploty se budou stále pohybovat kolem letních hodnot, nejčastěji do 28 °C. Zítra se bouřek dočkáme jen ojediněle, ale v průběhu pátku a soboty se začnou opět vytvářet. Zůstanou suchá místa dále suchá?

Z dnešního pohledu to vypadá, že nejchladnějším dnem toho týdne bude neděle, kdy se maximální teploty mohou udržet pod 25 °C.

Obr. 1 Počasí do konce tohoto týdne bude stále letní

Zdroj: wetterznetrale.de

Ale již příští týden k nám začne proudit opět teplý vzduch od jihozápadu, takže teploty postupně budou opět stoupat k 30 °C.

Další horká vlna se však zatím konat nebude, ale je velmi pravděpodobné, že do konce srpna se ještě vytvoří. Zatím měla Česká republika vždy štěstí, protože ty největší teploty zůstaly na západě. Zda tomu tak bude i v srpnu se brzy přesvědčíme.

Autor: TD

frame-scrollup