Studená fronta rozruší inverzi na Moravě

Studená fronta rozruší inverzi na Moravě
25.11.2017
Počasí z posledních dnů je poněkud nespravedlivé a rozhodně se nedá říci, že všude teplé a příjemné

Počasí z posledních dnů je poněkud nespravedlivé a rozhodně se nedá říci, že všude teplé a příjemné. Ba naopak. Již po teplé frontě, která přes naše území přešla v úterý, se vytvořila na střední a jižní Moravě výrazná inverze. Začalo to mlhou, která se postupně změnila v nízkou oblačnost. Začalo to jen v těch nejnižších polohách a oblačnost se postupně vyšplhala až na vrcholky hor.

Zatímco v Čechách se místy teploty pohybovaly až kolem 15 °C, tak na střední a jižní Moravě to bylo jen kolem 5 °C. Abychom byli přesní, tak situace stále ještě přetrvává.

Slezsko a východní část Moravy z této nízké oblačnosti většinou vykukuje, ale vzhledem k tomu, že proudění je od jihozápadu, a na střední a jižní Moravě se nachází bazén studeného vzduchu, tak je logické, že zde ani nemůže být moc teplo.

Satelitní snímky oblačnosti nad ČR 25.11.2017

Obr. 1 Družicový snímek – žlutý odstín patří nízké oblačnosti

Zdroj: chmi.cz

V západních Čechách je však už nachystána studená fronta, která ukončí tento inverzní ráz počasí a hlavně připraví ornou půdou pro další pokus zimy. A vše nasvědčuje tomu, že příští týden by se zima měla přihlásit nejhlasitěji.

Meteorologické modely už několik dnů po sobě potvrzují fakt, že se zablokuje zonální proudění, rozpadne se polární vortex a proudění bude meridionální (poledníkové), tedy ze severu na jih a opačně. A protože se očekává, že následujících 14 dnů bude v USA a v Kanadě velmi teplo, tak naopak v Evropě by mohla započít chladnější epizoda.

Konkrétně modely očekávají tlakovou níži z Jadranu a následně severozápadní proudění. Tlaková výše by měla ustoupit nad Atlantik, takže ve střední Evropě by mohla převládat oblast nižšího tlaku vzduchu. Pokud se naplní dnešní prognózy, tak by se od druhé poloviny příštího týdne mohla v České republice usadit zima.

Střed tlakové níže nad Dánskem

Obr. 2 Přesný směr tlakové níže z jihu ještě není znám, pro nástup zimy však bude tato níže klíčová

Zdroj: wetterzentrale.de

 

Autor: TD

frame-scrollup