Studená fronta přinesla divoké počasí

Studená fronta přinesla divoké počasí
03.12.2016
Nárazy větru se pohybovaly kolem 20 m/s, ale byla místa, kde fouklo i více.

Konec tohoto pracovního týdne okořenila výrazná studená fronta, která přecházela přes naše území od severu k jihu. Tato studená fronta přinesla na některé místa poměrně divoké počasí a hasiči měli hodně práce.

Tlaková níže se prohlubovala při cestě přes severní Německo a Polsko dál na východ a vytvořila velký tlakový gradient nad střední Evropou, protože v jihozápadním Německu se nacházela tlaková výše. Nejdříve se jednalo o severozápadní proudění, které se za studenou frontou změnilo na severní. Nárazy větru se pohybovaly kolem 20 m/s, ale byla místa, kde fouklo i více. Největší náraz větru byl na Sněžce, kde rychlost větru dosáhla až 38 m/s. Zde jsou však na silný vítr zvyklí, takže se to v této oblasti obešlo bez následků. Silný vítr však foukal i v nižších polohách. Například stanice Luká, která leží v 550 m n.m. naměřila náraz větru 28 m/s a v Ústí nad Labem, kde se stanice nachází v nadmořské výšce 350 m n. m., se náraz větru pohyboval kolem 24 m/s.

V České Lípě silný vítr porazil vánoční smrk, který nebyl dobře ukotven na náměstí. V Ústeckém a Libereckém kraji dokonce ČEZ evidoval několik rozsáhlých výpadků elektrické energie. Od zhruba 700 m n.m. komplikoval dopravu sníh, který v kombinaci se silným větrem vytvářel velmi četné sněhové jazyky, místy i závěje a ojediněle se na cestách objevila tzv. bílá tma, kdy dohlednost klesla pod 10 m. Srážkové úhrny se vlezly do 10 mm.

Sumace srážek za poslední den

Obr. 1 Sumace srážek za 24 hodin při přechodu studené fronty

Zdroj: chmi.cz

Samotná studená fronta přinesla i zajímavost v podobě ojedinělých bleskových výbojů. Ty se vyskytly zejména v Polsku a v Rakousku, ale jeden blesk byl evidován i na území České republiky, konkrétně v okrese Teplice.

2. prosinec roku 2016 můžeme považovat za bouřkový den

Obr. 2 Mapa bouřkových dnů pro 2. 12. 2016

Zdoj: bourky.blesky.cz

Za studenou frontou se od západu velmi rychle rozšířila tlaková výše, která stabilizovala počasí.

Autor: TD

frame-scrollup