Studená fronta moc srážek nepřinesla

Studená fronta moc srážek nepřinesla
14.08.2018
Nejvíce srážek spadlo v pásmu od jižních Čech, přes střední Vysočinu až po východní Čechy.

Přes naše území dnes v noci přešla výrazná studená fronta, slovo výrazná je však přesné jen v určité souvislosti. Výraznost se projevila zejména v ochlazení, které za studenou frontou nastalo. Ve vyšších hladinách atmosféry se totiž ochladilo o 10 °C. Dříve se na takto výrazných studených frontách objevovaly poměrně silné srážky, které od západu na východ postupně zalily celé území. V posledních letech však frontální systémy přinášejí jedno zklamání za druhým. Frontální systémy tvoří v naší oblasti až jednu třetinu všech srážek. Zejména na Moravě však z front od západu téměř vůbec neprší.

Když se podíváme na sumaci srážek za posledních 24 hodin, tak zjistíme, že nejvíce srážek spadlo v pásmu od jižních Čech, přes střední Vysočinu až po východní Čechy. Jedná se však o úzký pás se srážkami nad 10 mm, protože přesně v tomto prostoru se včera večer vyskytly bouřky a Šumavu zasáhl srážkový systém z Německa. Zbytek Čech měl většinou 1 až 10 mm srážek. Morava dopadla ještě hůře. Na většině míst nespadla ani kapka, jen na severní Moravě se ráno vytvořil slabý pás bouřek, který nejvíce srážek přinesl do Jeseníků.  Slabé srážky byly zaznamenány i na východě Moravy.

Obr. Sumace srážek během studené fronty

Zdroj: chmi.cz

Bohužel to byla na hodně dlouhou dobu poslední šance na to, jak získat nějaké výraznější srážky.  Vyskytovat se budou jen lokální přeháňky, nebo ojedinělé bouřky.  V následujících dnech se bude opět znovu oteplovat a teploty by v pátek mohly vystoupit opět až nad 30 °C. Pravděpodobně o víkendu přes naše území bude přecházet další studená fronta, která se však v tuto chvíli jeví srážkově hodně slabě. Na některých místech na jižní Moravě už měsíc nepršelo. 

frame-scrollup