Studená fronta a následně Florence ukončí letošní léto

Studená fronta a následně Florence ukončí letošní léto
18.09.2018
Vhledem k tomu, že se jedná o bývalý hurikán, tak bude v této tlakové níži skryto obrovské množství potenciální energie

Všechno jednou končí, aby něco nového mohlo začít. Letošní rekordně dlouhé léto je na svém samotném konci, ale ještě si to náležitě užije. Až do pátku se můžeme těšit na letní teploty, v Čechách místy ve čtvrtek a v pátek i na teploty tropické. Příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu vyvrcholí v pátek večer, pak přijde velmi výrazná studená fronta, která letošní léto nalomí. Za normálních okolností by pravděpodobně za studenou frontou přišel výběžek vyššího tlaku vzduchu a opět by se pomalu začalo oteplovat, ale teď bude vše jinak.

Je to až neuvěřitelné, ale letošní léto ukončí Florence. Ano ten Florence, který v těchto dnech pustoší USA. V tuto chvíli má statut tropické tlakové níže, ale nad Atlantikem by se z něj měla stát opět tropická bouře a před Evropou by se měl Florence extrémně prohloubit.

Vhledem k tomu, že se jedná o bývalý hurikán, tak bude v této tlakové níži skryto obrovské množství potenciální energie. V tuto chvíli ještě není jasné, kudy přesně Florence bude postupovat a kdy a kde se začne prohlubovat. Zatím to vypadá, že nejdříve ovlivní Velkou Británii, vítr by v nárazech mohl dosahovat i kolem 40 m/s. Některé modely však očekávají, že k prohloubení dojde až nad Německem.

Obr. 1 Zatím je Florence v USA, ale během 100 hodin se dostane k Evropě

Zdroj: noaa.com

Obr. 2 Florence se bude prohlubovat o až těsně před Evropou a tím se dostane až nad pevninu

Zdroj: wetterzentrale.de

Pak bude pokračovat do střední nebo severní Evropy. Po jeho přední straně nejprve zesílí příliv velmi teplého vzduchu od jihu, ale velmi rychle se od západu ochladí. Po zadní straně Florenece nasaje velmi studený vzduch od severozápadu. Bude se jednat o velmi dynamickou situaci, která značně destabilizuje tlakové pole nad střední a severní Evropou a vypadá to, že nás v příštím týdnu čeká severozápadní proudění.

Není vyloučeno, že na horách se objeví i první výraznější sněžení. Trasa Florence se bude měnit každou hodinu a přesné předpovědi budou velmi náročné. Vše však nasvědčuje tomu, že po velmi teplých a stabilních dnech, nás od víkendu čeká chladné, větrné a vlhké počasí.

Auto: TD

 

frame-scrollup