Středomoří je v těchto dnech velmi teplé

Středomoří je v těchto dnech velmi teplé
29.08.2018
Velmi teplé počasí ve Středomoří bude pokračovat i v dalších dnech.

Ačkoliv se již blíží konec prázdnin, tak letní sezóna u moře ani zdaleka nekončí. Naopak, právě v následujících dnech se ve Středomoří můžete těšit na nejteplejší moře.

V západním Středomoří se na pobřeží Francie, Španělska a Itálie pohybuje teplota moře mezi 26 až 28 °C. Pozor však na Lví záliv, kde jsou teploty výrazně nižší. Díky studenému proudu se zde pohybují jen kolem 22 °C.

Podobné teploty se vyskytují i v centrálním Středomoří, kde jsou teploty nejčastěji kolem 25 °C. V jižním Jadranu až kolem 27 °C. O něco nižší teploty jsou v jižní Sicílii, kde se vyskytovaly v poslední době bouřky, které vytáhly studenou vodu z hloubky nahoru.

Pokud máte rádi teplé moře a plánujete dovolenou v Řecku, tak by jste se měli rozmyslet kam pojedete, protože teplota moře je nejvyšší v západní části Řecka. Zatímco v Jónském moři se teploty pohybují kolem 27 °C, tak v Egejském moři jen kolem 24 °C, ojediněle a to zejména kolem ostrova Lesbos i kolem 22 °C.

Zajímavý teplý proud z Turecka se táhne jižně od Rhodosu. V tomto teplém proudu se teplota vody dokonce pohybuje kolem 28 °C.

Velmi teplé počasí ve Středomoří bude pokračovat i v dalších dnech. Maximální denní teploty se budou pohybovat nad 30 °C a minimální noční teploty nepoklesnou na pobřeží pod 20 °C. O víkendu se však nad Jadranem vytvoří tlaková níže, která začne destabilizovat počasí a měly by se začít tvořit silné bouřky. Některé modely dokonce očekávají, že by tyto bouřky ze Středomoří mohli dorazit i do střední Evropy, což by byla velmi vzácná synoptická situace, která přichází jednou za 20 let. Středomoří totiž v těchto dnech disponuje obrovskou teplotní energii, která je hlavním zdrojem pro bouřkové počasí. V 95 % případů však tato energie zůstává v záři daleko od střední Evropy.

Obr. 1 Na počátku příštího týdne se by se labilní vzduchová hmota mohla dostat i do střední Evropy

Zdroj: wetterzentrale.de

frame-scrollup