Stěhování meteorologické stanice v Mošnově

Stěhování meteorologické stanice v Mošnově
24.05.2016
Meteorologická pozorovatelna i meteorologická služebna byla přemístěna do nové budovy, kde se prostory Čhmú nachází ve druhém patře.

V noci z 23. 5. 2006 na 24. 5. 2016 proběhlo v tichosti velké stěhování meteorologické stanice na letišti v Mošnově. Řízení letového provozu ČR již několik let plánovalo stavbu nové budovy s řídící věží. Do nové budovy byli v plánech přidruženi hasiči a stanice Českého hydrometeorologického ústavu. Stavba trvala cca 30 měsíců. Meteorologická stanice se až do včerejšího dne nacházela přímo v areálu letiště, hned vedle centrální odbavovací plochy. Meteorologická zahrádka byla přímo v srdci letiště, tedy mezi pojezdovou dráhou a vzletovou dráhou.

Nová věž však byla postavena zcela na jiném místě a mimo vnitřní část letiště. Důležitým faktorem je však posun meteorologické stanice i zahrádky cca o 600 m na jihozápad. Zde již je k dispozici nová meteorologická zahrádka. Uvidíme, do jaké míry se bude lišit mikroklima, ale bylo uděláno maximum proto, aby byl rozdíl zcela minimální.

Nová řídící věž na letišti v Ostravě Mošnově

Obr. 1. Nová řídící věž na letišti v Mošnově

Zdroj: avimet.cz

Meteorologická pozorovatelna i meteorologická služebna byla přemístěna do nové budovy, kde se prostory Čhmú nachází ve druhém patře.

Samotné stěhování se plánovalo půl roku a dva měsíce předem probíhaly technické přípravy. Vše muselo být do detailu promyšleno a muselo se počítat se všemi možnými problémy. Na dnešní noc bylo uzavřeno letiště, byly přerušeny dodávky leteckých zpráv a dokonce dvě hodiny stanice neposílala zprávu SYNOP. Zprávy však pozorovatel zaznamenal na papír a během dne odeslal, takže v databázi nechybí žádný meteorologický údaj. Přechod z jedné stanice na druhou trval opravdu jen pár hodin.

V souvislosti s přechodem meteorologické stanice na novou věž, přibyla nad stanicí nová webová kamera, která snímá počasí na jihu a druhá původní kamera je přeorientována na sever.

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=lkmt

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=lkmt2

Během tohoto týdne se ještě budou stěhovat dispečeři a celé technické pracoviště.

Autor: TD

frame-scrollup