Štědrý den na blátě i sněhu

Štědrý den na blátě i sněhu
23.12.2011
Informace o počasí, pranostikách a zajímavostech o Vánocích

Jak to bude s těmi letošními Vánoci, je už více méně jasné. Na Štědrý den se dočkáme oblačné až zatažené oblohy se slabými přeháňkami, které budou pravděpodobně smíšené, večer sněhové. Denní maxima v ten den vystoupí na 1 až 5 °C. Pranostika „Na Adama a Evu, čekejme oblevu“ tak bude i tento rok částečně naplněna a to tím, že oteplení na konci týdne bude mít neblahý vliv na letošní bílé Vánoce, které na mnoha místech budou spíše na blátě. Tato pranostika patří mezi jednu z těch nejznámějších štědrovečerních, ale připomeneme si i ty další, které naši předci užívali.

„Jitřní jasné a obloha čistá, úroda hojná příští rok jistá. Je-li na Štědrý večer nebe hvězdnaté, bude úrodný rok. Jestliže večer před Narozením Páně jasno jest, bez větru a deště, a ráno slunce jasné vychází, bude úrodný rok na víno. Na Štědrý den před večeří se dává za okno miska s vodou. Zmrzne-li do rána a roztrhne-li mráz misku, ztratí se toho roku voda ve studni. Padá-li na Štědrý den večer sníh, urodí se mnoho chmele a vína. Dvanáct nocí a dní od Štědrého večera až do Tří králů zvěstuje povětrnost příštích dvanácti měsíců.

Z Vánočních dní, má ale nejvíce pranostik jednoznačně Hod Boží vánoční, ale pranostiky pro tento den nejsou moc známé, proto si jich několik uvedeme. „Mráz na Boží narození, zima se udrží bez proměny. Jsou-li vrby o Vánocích plny rampouchů, bývají o Velikonocích plny kočiček. Padá-li na Boží hod vánoční sníh, hodně obilí bude na polích.  Je-liBožího narození v sobotu, bude málo ovoce, ale vydaří se žito.

Jak to ale s těmi bílými Vánocemi bylo doopravdy kdysi, za života našich prapředků? Protože i dnes zaznívá často poznámka, že kdysi nebývalo na Vánoce takové teplo a bylo hodně sněhu a k tomu se přidal třeskutý mráz, kdežto nyní jsou Vánoce často na blátě, s teplotami nad nulou a deštěm. Každý by chtěl Vánoce takové, jaké je maloval Josef Lada na svých obrázcích s krásnou peřinou sněhu a snad nikdo si neumí představit jeho obrázky, s tmavými dešťovými mraky s rozbahněnými chodníčky a cestami s kalužemi. Jaká by také byla Erbenova balada Štědrý den, když by chyběl sníh, led a jasné nebe s hvězdami.

Pojďme se tedy podívat trochu do statistik a historie. Začněme u minulého roku, kdy se na Štědrý den vyšplhala teplota k 4 °C a bylo oblačno až zataženo s deštěm, v roce předminulém jsme se dočkali teplých Vánoc, kdy se teplota vyhoupla k 10 °C.. V roce 2008, bylo počasí před Štědrým dnem deštivé s teplotami kolem 5 °C, na Štědrý den večer se ale ochladilo a ještě začalo sněžit, sněhová pokrývka ale neležela. V roce 2007 byly Vánoce na sněhu a pěkně mrazivé s teplotou -4 °C, žádná obleva Vánoce nenarušila. V roce 2006 bylo zataženo s teplotou kolem 3 °C a bez sněhu.
Když se podíváme do historie dávnější, tak v letech 1971 až 1980 byly Vánoce na sněhu jen dvoje. V letech 1961 až 1970 zase převažoval studený charakter Vánoc a bez sněhu se tak vyskytly jen čtvery Vánoce. Mezi lety 1911 až 1920 bylo devět Vánoc na blátě. V období 1851 až 1860 měly jen čtvery Vánoce zimní charakter.

I z tohoto průletu je zřejmé, že v každém desetiletí se vyskytují jak Vánoce se zimním charakterem, tak se spíše blátivým a pošmourným. Z historických tabulek vyplývá, že v průměru 7 z 10 Vánoc zasáhne obleva, nebo jsou v období vlivu teplejšího vzduchu a tento počet se výrazně neliší. Nesmíme ale opomenout fakt, že hodně záleží na geografických podmínkách konkrétního místa. Na horách a ve vyšších polohách se bílé Vánoce vyskytují téměř vždy, kdežto na jižní Moravě je procento bílých Vánoc daleko menší, než ve středních polohách na zbytku území. Často je situace rozdílná na východě a západě území.

Když si to shrneme, tak je nevyvratitelným faktem, že Vánoce na blátě jsou normální a není to jen fenomén několika málo posledních let. To, že mnozí starší lidé tvrdí, že takové teplé a pošmourné Vánoce nepamatují, tak tomu se není co divit. Každému po čase zůstávají v paměti převážně příjemné a hezké zážitky a k takovým bílé Vánoce rozhodně patří, na ty po stránce počasí škaredé Vánoce, každý zapomene.

A jak bude Štědrý den vypadat v hlavních městech některých států? Tak například v Bratislavě bude zataženo s deštěm a teplota vystoupí na 4 °C.  Ve Vídni bude zataženo s deštěm a s teplotou 4 °C. V Berlíně očekáváme déšť a teplotu 6 °C. Ve Varšavě bude oblačno až zataženo s deštěm se sněhem a s teplotou 3 °C. V Bruselu bude oblačná obloha s dešťovými přeháňkami a s teplotou 6 °C. V Paříži bude polojasno a teplota vystoupí na 7 °C. V Bernu zasněží a teplota vystoupí na 1 °C. Řím bude hlásit vysoké teploty, až 14 °C a k tomu se přidá polojasná obloha s přeháňkami. V Lisabonu bude jasno a teplota vystoupí na 17 °C. V Barceloně bude polojasno s přeháňkami a s teplotou 6 °C. Moskva bude hlásit -6 °C a zataženou oblohu se sněhovými přeháňkami. Kdežto například v Káhiře si užijete jasné oblohy s teplotou 18 °C. 
   
Aktuální výskyt srážek sledujte zte.

frame-scrollup