Stabilní léto se zatím nekoná

Stabilní léto se zatím nekoná
04.07.2017
Po studené frontě se však prosadilo chladné severozápadní proudění a tropické teploty v České republice nemají šanci.

Již od letošního dubna se výrazně změnil koloběh synoptických situací nad střední Evropou. Laik si toho ani nevšimne, ale při podrobném prozkoumání zjistíme, že je přeci jen něco jinak. Právě v dubnu se o slovo přihlásila zima, která díky severnímu a severozápadnímu proudění do střední Evropy přinášela velmi studený vzduch a sněžení i do nížin. I v květnu byly velmi chladné dny, kdy díky severnímu proudění se teploty nedostávaly nijak vysoko.

Měsíc červen přinesl velkou přetahovanou mezi tropickým vzduchem nad jižní Evropou a chladným nad severozápadní Evropou. Vždy, když se nad nás tato tropická hmota dostala, tak přišla studená fronta a výrazně se ochladilo.  Ačkoliv červen skončil s nadprůměrnou teplotní odchylkou od dlouhodobého normálu, tak se nám vyhnuly dlouhotrvající vedra s teplotami nad 35 °C. Bylo však hodně letních dnů, které tak zvedly průměr.

Na konci června se však v celé Evropě ochladilo, díky výrazné studené frontě. Nejdříve se ochladilo v západní a jihozápadní Evropě, pak ve střední a jižní Evropě a nakonec dorazilo ochlazení i do jihovýchodní Evropy, kde ještě předevčírem teploty přesahovaly 40 °C. Můžeme mluvit o štěstí, že takto vysoké teploty nedorazily do České republiky.

Po studené frontě se však prosadilo chladné severozápadní proudění a tropické teploty v České republice nemají šanci. A i letní dny se vyskytují zejména v jižních částech našeho území a ke koupání to moc není.

Situace by se přeci jen v následujících dnech měla zlepšovat, ale stále bude platit pravidlo, že bude tepleji na jihovýchodě než na severozápadě. Počasí tedy už bude ke koupání, ale žádné “supertropické“ teploty nad 35 °C nás nečekají.

Odpověď na otázku, proč tomu tak není je potřeba hledat v dynamice proudění, která je letos opravdu silná. Vzduchové hmoty se tak daleko více přemísťují. Zajímavý je výhled klimatického modelu na měsíc srpen, který předpokládá, že by se přeci jen nad Evropou měla usadit tlaková výše a mohlo by přijít stabilnější počasí, ovšem tyto výhledy je nutno brát s velkou rezervou.

Předpopěď rozdílu teplot od normálu v červenci 2017

Obr. 1 Model CFS a teplotní odchylka v hladině 850 hPa

Zdroj: meteociel.fre

Autor: TD

frame-scrollup