Stabilní jaro v nedohlednu

Stabilní jaro v nedohlednu
25.03.2019
Zejména začátek dubna totiž přinese opět zimní vpády ledového vzduchu od severozápadu.

Teplý konec letošního února nás navnadil na jarní počasí, ale o to víc prodloužil skutečný nástup jara. V březnu jsme měli pár dnů, které by šlo považovat za jarní, ale vždy se jednalo jen o jednodenní, maximálně dvoudenní advekce, které rychle ukončila studená fronta. Naopak se často v nočních hodinách objevoval noční mráz. Buďme rádi za něj. Právě díky nočním mrazům se příroda neprobouzí tak rychle, jak tomu bylo v minulých letech a tím pádem není vystavěna nebezpečným vpádům studeného ledového vzduchu. V loňském dubnu už se teploty pohybovaly výhradně kolem jarních, někdy dokonce i kolem letních teplot.  Kdo se těšil, že se loňský duben zopakuje, bude zklamán.

Zejména začátek dubna totiž přinese opět zimní vpády ledového vzduchu od severozápadu. V těchto dnech k nám už jeden studený vpád dorazil a hned to změnilo celkový ráz počasí. Fouká velmi studený vzduch a od středních poloh se vyskytují sněhové přeháňky. Na horách se opět začíná sníh držet. Po studeném počasí se od západu bude do střední Evropy nasouvat tlaková výše, která bude počasí stabilizovat.

O víkendu nás tak opět navštíví jarní počasí, protože tlaková výše se bude nacházet přímo nad střední Evropou, takže bude málo oblačnosti a maximální teploty se budou pohybovat kolem 16 °C. Noci však budou stále chladné. S prvními dubnovými dny se však od severozápadu začne opět ochlazovat a přidají se přeháňky, které budou opět od středních poloh sněhové.

Na stabilní jarní počasí to tedy zatím rozhodně nevypadá. Naopak musíme počítat s tím, že během jednoho týdne se může vystřídat prakticky cokoliv.  Ale vždyť právě takový by měl být pravý duben. Aprílové počasí. Jen v posledních letech jsme si zvykli na něco jiného.

Autor: TD

frame-scrollup