Sníh zasypává Česko

Sníh zasypává Česko
07.02.2018
Sníh nejprve pokryl velkou část Moravy a v tuto chvíli sněhové vločky zasypávají i část Čech.

Po mrazivé noci přišlo od jihu sněžení, které bylo místy intenzivní. Meteorologické modely čekaly, že nejsilnější srážky zasáhnou zejména jižní Moravu, Vysočinu a jižní Čechy. Český hydrometeorologický ústav vydal pro tyto oblasti i výstrahu na novou sněhovou pokrývku a zejména na Vysočině čekal, že napadne až 15 cm nového sněhu.  Frontální vlny od jihu jsou však vždy velmi nejisté a to dokázal i dnešní případ. Podle měření spadu srážek za 12 hodin to vypadá, že nejvíce srážek spadlo na jihovýchodní a východní Moravě. Zde nebyla žádná výstraha na sněhovou pokrývku i přesto, že na některých místech mohlo napadnout 15 až 20 cm nového sněhu.

Sumace srážek za 12 hodin

Obr. 1 Sumace srážek za dnešní den

Zdroj: chmi.cz

Sníh nejprve pokryl velkou část Moravy a v tuto chvíli sněhové vločky zasypávají i část Čech.  Srážky se dostaly do jižních, středních a východní Čech. Zde všude se může v průběhu noci ještě vytvořit sněhová pokrývka. Zároveň se v rámci dnešní situace vyskytuje mnoho zajímavých mikroklimatických efektů. Máme informace z různých míst, že prší a teplota je nad nulou. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby se jednalo pouze o nižší polohy nebo o teplejší oblast jižní Moravy.  Jsou to však izolovaná místa, kde teplota vystoupila dopoledne nad nulu a sníh se zde neudrží.

Příkladem může být například krajské město Olomouc, které leží v nadmořské výšce kolem 200 m n. m. a vytvořilo už kolem oběda sněhovou pokrývku. Kousek severně od Olomouce, v nadmořské výšce 400 m n. m., sníh vůbec není. Podobná situace je i v okrese Zlín nebo Uherské Hradiště. V Holešově dokonce prší i přesto, že teplota je zde pod nulou. Pravděpodobně někde v okolí se nachází teplá bublina, která ovlivňuje i skupenství srážek.

Je těžké vysvětlit tyto fenomény, pravděpodobně se jedná o částečně rozrušené inverze, o aktivní povrch, který se neochladil všude stejně a další a další mikroklimatické činitele, které dokáži udělat takové rozmary v počasí. Většinou podobné situace nastávají až na jaře, ale díky dlouhodobé absenci mrazů k tomu dochází už na začátku února.

Autor: TD

frame-scrollup