Sníh z Moravy mizí před očima, v Čechách zítra sněhová kalamita

Sníh z Moravy mizí před očima, v Čechách zítra sněhová kalamita
02.02.2019
Moudřejší však budeme až v samotné situaci, protože frontální rozhraní jsou vždy těžce předpověditelné.

Počasí o tomto víkendu předvádí další ze svých neskutečných kouzel. Během dnešní noci se od jihovýchodu výrazně oteplilo a sníh, který byl na většině území Moravy, zmizel ještě rychleji, než napadnul. To dokazuje i srovnání z webkamery na Luké, ze včerejšího poledne a z dnešního poledne.

Obr. 1 Snímek z webové kamery na Luké ze včerejšího poledne

Zdroj: chmi.cz

Obr. 2 Snímek z webové kamery na Luké z dnešního poledne

Zdroj: chmi.cz

Nejedná se totiž o normální oblevu. Je to klasická fénová situace, kdy díky silnému suchému větru se vzduch vysušuje a zároveň otepluje. Sníh nemá šanci přežít, protože zároveň taje a ještě k tomu sublimuje, v podstatě se vypařuje.

To však není jediné, co tato situace s sebou přináší, protože zejména na Moravě vyjíždí hasiči k desítkám případům, kde řeší popadané stromy.

A další meteorologický jev začne v průběhu pozdního večera, kdy se nad Moravou začne formovat srážková vlna, která bude postupovat dál k severozápadu.  Na západní Moravě a ve východních Čechách se očekává velmi silný déšť ve všech polohách, takže zde hrozí přechodné zvýšení hladiny potoků a říček.

No a teď už se dostáváme k odvrácené straně této situace. Zatímco východní polovina přijde o sníh a i hory budou počítat obrovské ztráty, tak v Čechách se zítra vyskytne sněhová kalamita, která už tu dlouho nebyla.

Zatím je velmi těžké určit, kde bude tzv. sněhová zóna a kde spadne nejvíce sněhu. Bude se jednat o výrazné teplotní rozhraní.

Podle modelu GFS by mělo napadnout nejvíce sněhu na Vysočině, v Orlických horách, v Krkonoších a v Jeseníkách. Model GFS však předpokládá, že bude v nížinách teplo, proto je sumace poněkud ořezaná. Zároveň však tento model čeká, že se sníh vrátí i na Moravu.

Obr. 3 Nový sníh do pondělního rána z pohledu GFS

Zdroj: snow-forecast.com

Naopak model Aladin čeká, že sněhové srážky se budou vyskytovat zejména v Čechách, kde by i v nížinách mohlo napadnout až 20 cm nového sněhu

Obr. 4 Nový sníh do pondělního rána z pohledu Aladin

Zdroj: wetterzentrale.de

Výrazné srážky čeká ve středních Čechách i model ECM, který předpokládá, že by v Praze mohlo napadnout až 25 cm nového sněhu.

Obr. 5 Srážky za 12 hodin z pohledu ECM

Zdroj: ECM

Moudřejší však budeme až v samotné situaci, protože frontální rozhraní jsou vždy těžce předpověditelné.

Autor: TD

frame-scrollup