Sníh v nížinách je utopie
Abychom byli spravedliví a vytvořili objektivní pohled na letošní zimu, tak se musíme podívat i do nížin. Ano několikrát jsme tady vychvalovali, jaké je na horách krásné počasí a že zima tam, patří mezi ty nejkrásnější v posledních několika letech. Po dlouhé době si vlekaři nemusí dělat starosti se sněhem. Ne každý má však možnost vyjet na kopečky a celou zimu tráví v nižších nadmořských výškách.
Sníh v nížinách, tedy do nadmořské výšky cca 400 m n. m., je v posledních letech poměrně výjimečná situace. Zejména v Čechách se často stává, že sníh napadne, ale během krátké chvíle roztaje. I přesto, že do této chvíle byla zima spíše vlhká, tak nížinám stále chybí výraznější spady srážek. Když napadne 5 až 10 cm nového sněhu, tak je celkem jasné, že velmi rychle roztaje. Letos se zatím nestalo, aby v nižších polohách napadlo 10 až 20 cm v jedné situaci.
Obr. 1 Sníh v nížinách není
Zdroj: chmi.cz
Aby sníh vydržel v nížinách, je potřeba, aby ho napadlo hodně, aby se za frontou vyjasnilo a sníh zmrznul. Zmrzlý sníh pak vydrží i výraznější oblevy a je v podstatě nesmrtelný. Takový sníh se nazývá firn a může vydržet i do března. V České republice najdeme ojediněle místa, kde takový sníh je i v nižších polohách a tyto místa mají v tuto chvíli sněhovou pokrývku. Většina nížin však na sníh čeká marně.
Bohužel předpovědi nejsou vůbec dobré. Ještě včera to vypadalo, že by o víkendu mohlo přijít od západu sněžení, ale blokující tlaková výše nad Ruskem vše hatí. Srážky nás v následujícím týdnu budou obcházet a nižší polohy tak zažijí holomrazy.
Obr. 2 Srážky budou v následujících dnech vzorně obcházet Českou republiku
Zdroj: wetterznetrale.de
A tak jedinou radost přinesou zamrzlé rybníky a vidina toho, že promrzne půda a třeba na konci ledna či v únoru přijde sníh na delší dobu i do nížin.
Autor: TD