Sníh odtává ve všech polohách

Sníh odtává ve všech polohách
22.02.2017
Sníh v nížinách je již z 90% pryč a obleva rozpouští sníh i ve vyšších a horských polohách.

Nadprůměrné teplé počasí, které zasáhlo naše území velmi rychle ničí sněhovou pokrývku ve všech polohách. Sníh v nížinách je již z 90% pryč a obleva rozpouští sníh i ve vyšších a horských polohách. Není se čemu divit. Proudí k nám velmi vlhký a teplý vzduch od jihozápadu. Elementů, které rozpouštějí sněhovou pokrývku, je několik.

Kladná teplota vzduchu

Základní kritérium proto, aby se sněhová pokrývka rozpouštěla, je určitě kladná teplota vzduchu, která se dnes pohybuje mezi 6 až 10 °C.

Déšť

Kapky, které dopadají do sněhu, mají určitou teplotu. Vzhledem k tomu, že se jedná o déšť v teplém sektoru a v celém profilu se vyskytují poměrně vysoké teploty, tak vodní kapičky jsou relativně teplé. Ve vodě se pak toto teplo lépe přenáší do sněhu.

Silný vítr

Velmi důležitý faktor, který se možná trošku opomíjí. Sníh má tepelnou paměť. Pokud padá sníh při teplotě -7 °C, tak uvnitř pokrývky se tato teplota stále drží. Při silnějším větru však dochází ke ztrátě tepelné izolace a sníh tak velmi rychlé ztrácí svou teplotu.

Všechny tyto faktory jsou v tuto chvíli naplněny. Tání na některých místech brzdí pouze silně promrzlý zemský povrch, který od země zabraňuje odtávání.  To, že je půda stále promrzlá si můžete všimnout na polích, ale i na trávě ve městech, kde se tvoří velké vodní laguny. Déšť a roztátý sníh se nemůže přes zmrzlou půdu prosakovat do země. Během pár dnů se však vyšší teplota dostane i do půdy a voda se tak pomalu začne půdními póry dostávat pod povrch. Tento stav je ideální pro zásobu podzemní vody. Po dlouhé době bude příroda připravena na nástup jara s dostatečnou vodní zásobou. Ačkoliv sucho, zejména ve větších hloubkách bude stále aktuální, rozhodně se po této zimě situace nezhoršila.

Autor: TD

frame-scrollup