Sníh na horách

Sníh na horách
13.02.2016
V dalších dnech čekáme na horách proměnlivé počasí, od deště přes mrznoucí déšť až po sníh se může vyskytovat cokoliv. Pokud bude chtít vyrazit na hory, je dobré sledovat aktuální předpověď počasí.

Lyžařská střediska přežila kritickou situaci z konce ledna, kdy se do České republiky vrátilo velmi teplé počasí a poslední dny opět přejí sněhu na horách. Jak to vypadá na jednotlivých českých horách, si povíme v dnešním článku.

Jizerské hory

V Jizerských horách jsou spuštěna všechna lyžařská střediska a sněhové podmínky jsou dostatečné. Sněhová pokrývka se pohybuje od 10 cm do 70 cm. Nejvíce sněhu je na Tanvaldském Špičáku, kde je 50 až 70 cm zmrzlého sněhu.

Krkonoše

 V Krkonoších je o něco lepší situace než v Jizerských horách. Nejvíce sněhu a to až 90 cm leží na Medvědíně. Většinou se v Krkonoších jedná o zmrzlý nebo technický sníh, ale Svatý Petr hlásí 20 až 50 cm prachového sněhu.

Snímek webkamery z lyžařského střediska svatý Petr

Obr. 1 Lyžařské středisko Sv. Petr 13. 2. 2016

Zdroj: holidayinfo.cz

Orlické hory

V hlavních střediscích v Orlických horách jsou podmínky pro lyžování dobré. Říčky v Orlických horách mají až 80 cm technického sněhu. Menší střediska, jako Přívrat nebo Dlouhoňovice jsou mimo provoz.

Kralický Sněžník a Jeseníky

Na severu Moravy jsou podmínky pro lyžování velmi dobré. Na některých místech můžete lyžovat na prachovém sněhu, jako například na Pradědu či na Červenohorském sedle. V Ostružné dokonce během včerejšího dne a dnešní noci napadlo 10 cm nového sněhu. Nejvíce sněhu hlásí Kouty nad Desnou, kde je až 90 cm technického sněhu. Střediska v Miroslavy, ve Zlatých Horách či Hlubočkách jsou však mimo provoz.

Beskydy

Intenzivní sněžení, které zasáhlo východ Moravy v předešlých dnech, vylepšilo podmínky pro lyžování. Nejčastěji na svazích leží 30 až 40 cm přírodního a technického sněhu. Nejvíce sněhu má středisko U Sachovy studánky, kde leží 70 cm sněhu. Až 10 cm nového sněhu napadlo v Kohútce.

Na Bílé v Beskydech panuje pravá horská zima

Obr. 2 Lyžařské středisko Bílá 13. 2. 2016

Zdroj: holidayinfo.cz

Šumava

Šumava měla v lednu nejvíce sněhu z celé České republiky, ale obleva vzala za své. V tuto chvíli jsou zde podmínky o něco horší, ale stále dostatečné. Až 70 cm leží na Hochfichtu. Kašperské hory a Kocourov jsou však mimo provoz.

Pohled z webkamery na skiareál Zadov na Šumavě

Obr. 3 Lyžařské středisko Šumava 13. 2. 2016

Zdroje: holidayinfo.cz

Krušné hory

Nejhorší situace je v Krušných horách, tedy alespoň na české straně. Většinou zde leží kolem 30 cm zmrzlého sněhu. Lepší situace je na Klínovci, kde je až 70 cm sněhu. Mimo provoz jsou střediska Bouřňák a Český Jiřetín.

Podmínky pro běžecké lyžování jsou již poněkud horší. Kvalitní stopy jsou zhruba až od 1000 m n. m., takže jsou dostupné spíše hřebenové trasy.

V dalších dnech čekáme na horách proměnlivé počasí, od deště přes mrznoucí déšť až po sníh se může vyskytovat cokoliv. Pokud bude chtít vyrazit na hory, je dobré sledovat aktuální předpověď počasí.

Zdroj: holidayinfo.cz

Autor: TD

frame-scrollup