Sníh a vichřice zasáhly naši zemi

Sníh a vichřice zasáhly naši zemi
16.12.2017
Silná vichřice, která zasáhla zejména východní část našeho území, výrazně rozdělila podmínky na naších horách

Silná vichřice, která zasáhla zejména východní část našeho území, výrazně rozdělila podmínky na naších horách. Vítr totiž přinesl velmi teplé počasí a vyhnala teploty místy až k 10 °C. Kombinace vysoké teploty a silného větru je pro sníh nepřítel číslo jedna.

Po oblevě se od západu postupně ochlazovalo a nad územím České republiky se prohnalo několik srážkových vln. Když se však podíváme například na poslední sumaci srážek, tak zjistíme, že hlavní srážkové pole postupovalo zejména přes Čechy.

Radarové odhady srážek dne 15. prosince 2017

Obr. Poslední srážková vlna zasáhla především severozápadní Čechy

Zdroj: chmi.cz

A tak se tento týden dramaticky zvětšily rozdíly mezi horami v Čechách a na Moravě. I přesto, že na přelomu listopadu a prosince Moravu zasáhla tlaková níže z jihu se silným sněžením, tak podmínky v Čechách pro lyžování jsou daleko lepší na Moravě.

Téměř ve většině lyžařských střediscích v severních Čechách se nachází kolem 50 cm sněhu a od nadmořské výšky cca 700 m n. m. je to hlavně přírodní sníh. Nejlepší podmínky jsou v Peci pod Sněžkou, kde leží přes 60 cm přírodního sněhu. Tento údaj dokonce vede i tabulky v rámci měření Českého hydrometeorologického ústavu.

Konkurovat Krkonoším mohou vysoko položené sjezdovky v Jeseníkách. Nejvíce sněhu hlásí Kouty nad Desnou, Ostružná a Branná, kde leží kolem 60 cm většinou však technického sněhu.

Beskydy byly oblevou poškozeny nejvíce, zde se výška většinou technického sněhu pohybuje jen kolem 30 cm.

Na Šumavě už je situace zase výrazně lepší, protože výška sněhu se zde pohybuje od 40 do 70 cm a Kvilda dokonce hlásí 60 cm na běžeckých tratích.

Podobná situace je i v Krušných horách, kde na Klínovci je dokonce 80 cm, převáženě však technického sněhu.

Předpověď pro nadcházející dny je pro lyžařské střediska příznivá. Bude mrznout, takže se může uměle zasněžovat.  Nejvíce přírodního sněhu by mělo napadnout zítra na Vysočině, ale jinak na výraznější srážkové pole si budeme muset počkat do úterý nebo středy, kdy přes nás začne přecházet teplá fronta.  Zejména ve středu se však bude zvyšovat riziko deště.

Autor: TD

frame-scrollup