Sněhové přeháňky ochromily dálnici D1

Sněhové přeháňky ochromily dálnici D1
17.01.2018
V České republice není moc dnů, kdy na cestách leží sníh a řidiči s ním nemají moc zkušeností.

Po včerejším silném sněžení se opět množí kritika na silničáře, protože na mnoha místech byly cesty včera nesjízdné a byly hlášeny četné nehody. Dálnice D1 má za sebou hromadnou nehodu aut, kamionů a dokonce i autobusů.  Někteří lidí dokonce zůstali v autech uvězněni i přesto, že nenabourali, ale z dálnice se prostě přes hromadu zničených kamionů nedalo dostat. Podle všeho tito lidé museli v autech zůstat přes noc.

Je jasné, že pak máte čas na přemýšlení o tom, kde se stala chyba a proklínáte silničáře, ale i meteorology, že tohle se přece dalo čekat a proč nepřišlo důrazné varování.

Včerejší situace byla specifická, protože se jednalo o konvekci, která je pro modely velmi špatně předpověditelná. Na druhou stranu naše stránka upozornila na sněhové bouře ještě dříve, než oficiální portál Českého hydrometeorologického ústavu, protože situace v Německu mohla dát tušit, co nás asi čeká.

I tak by se však nic nezměnilo, protože silničáři uvedli, že dálnice byla prosolená a že na sněhový mrak byli dobře připraveni a že o něm věděli. Problém byl v tom, že během 20 minut napadly 3 cm a v místě, kde se vyskytovala sněhová přeháňka, byla dohlednost 50 metrů.  Stačí, aby jeden řidič ze sta neupravil rychlost, kvůli zhoršeným povětrnostním podmínkám a už je problém na světě. Když k tomu, ještě připočtete letní gumy na některém z kamiónů, tak se objevuje otázka, mohlo to dopadnout jinak?

Hromadná nehoda na dálnici

Obr. Na dálnici D1 bylo po silné sněhové přeháňce šrotiště

Zdroj:  tyden.cz

V České republice není moc dnů, kdy na cestách leží sníh a řidiči s ním nemají moc zkušeností. Když už se objeví na cestách, tak to pak dopadá poměrně špatně. Nehodovost zde včera stoupla díky 3 až 5 cm o 1000%. Těžko si představit, jak bychom zvládali sněhové bouře, které se vyskytují například v USA, kde za noc napadne i přes metr sněhu.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup