Sněhové přeháňky budou připomínat ruskou ruletu

Sněhové přeháňky budou připomínat ruskou ruletu
10.12.2018
V průběhu dne bude sněžit od vyšších, postupně i od středních poloh.

Počínaje dnešním dnem na naše území vtrhlo silné severozápadní proudění, které postupně ochlazuje atmosféfeu nad střední Evropu. Na horách začalo mrznout postupně se bude ochlazuje i ve středních a nižších polohách. V nížinách je však toto ochlazení nejpomalejší a v těch nejnižších polohách se teploty i v noci budou pohybovat kolem 0 °C.

Čerstvé severozápadní proudění přináší i relativně silný vítr, ale ten bude v průběhu dnešního dne postupně slábnout. To postupně vyruší návětrné a závětrné efekty a přeháňky tak mohou přijít prakticky kdekoliv.

V průběhu dne bude sněžit od vyšších, postupně i od středních poloh. Po západu Slunce se však sněhové vločky mohou dostat i do nížin. V noci se pak může i v nížinách vytvořit přechodná sněhová pokrývka, ale vše bude spíše záležet na štěstí. Přeháňky budou postupovat v tzv. koridorech, takže v určitém pásu může napadnout několik cm a o pár km dále nemusí spadnout ani vločka.

Zítra přes den však do 500 m n. m. bude případný sníh odtávat, ale v úterý ve večerních hodinách se teploty opět budou blížit k nule, takže se může tvořit náledí nebo zmrazky. Podobné počasí vydrží až do středy.

V následujících hodinách a dnech se tak bude poměrně často měnit povrch našeho území. Mokrý sníh, led, zmrazky, mokro, sucho...s tím vším musíme počítat. Zejména řidiči by měly být opatrní, protože i na zdánlivě krátké jízdě, se mohou vystřídat prakticky všechny povrchy.

Obr. 1 Podle modelu ICON by se sněhová pokrývka měla vytvořit na všech naších horách a také na severovýchodě našeho území

Zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Model GFS očekává vytvoření sněhové pokrývky na většině území, kromě Polabí, jižní a střední Moravy

Zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 3 Velmi podobně to vidí i model Aladin

Zdroj: wetterzentrale.de

 

Autor: TD

 

 

frame-scrollup