Sněhová kalamita započne v pondělí

Sněhová kalamita započne v pondělí
31.12.2016
Inverzní charakter počasí skončí v neděli, pak začne od severozápadu trvaleji sněžit a napadne přes metr sněhu, doprava bude kolabovat

Inverzní charakter počasí, který trval po většinu prosince a přinášel jen minimum srážek, se se začátkem ledna zcela změní. Do střední Evropy začnou postupovat od severozápadu frontální systémy, které přinesou postupně trvalejší sněžení.

sněžení

Může za to celková změna proudění v atmosféře nad severní polokouli, kdy od začátku prosince proudil do severní Ameriky od severu studený a vlhký vzduch, který přinášel velké množství srážek, většinou ve formě sněhu do Kanady a na sever USA, sněhová pokrývka i v obydlených oblastech dosahovala výšky okolo 90 cm.

sníh ve městě

Tento charakter počasí se díky změně proudění v atmosféře dostane zejména do střední a severní Evropy. Nynější výstupy modelů naznačují, okolo 40 cm nového sněhu týdně a očekáváme, že tento charakter počasí vydrží po celý leden.

dálnice

Sněžit začne hned od nadcházejícího pondělí. Takto vysoké srážkové úhrny, způsobí problémy především v dopravě, kde bude váznout zásobování. S takovými přívaly sněhu jsme se nepotýkali nejméně 30 let, takže očekáváme postupně kolaps dopravy, bude docházet k pádům stromů, k přerušení dodávek elektřiny, postupně se uzavřou školní zařízení, úřady i některé továrny.

dům ve sněhu

Lidé by si proto měli co nejdříve doma vytvořit zásoby pro případ, že se nebudou moci dostat ven. Přiložené fotky jsou z minulého týdne z různých koutů Kanady a USA a naznačuji, na co se máme připravit.

 

Příjemně prožitý Silvestr a vše nejlepší do nového roku přeje redakce Počasícz.cz.

P.S. Jdeme rychle kupovat sněžné frézy, než budou vyprodány.

frame-scrollup