Sněhová kalamita 15. 10. 2009

Sněhová kalamita 15. 10. 2009
16.10.2015
15. 10. 2009 zasáhla naše území sněhová kalamita, na Lysé hoře naměřili 82 cm sněhu

Česká republika v tomto týdnu zažila první větší připomenutí letošní zimy. Slabé sněžení se vyskytovalo v pondělí na Jesenicku, Opavsku nebo v Beskydech a během středečního rána se přechodně dokonce vytvořila sněhová pokrývka i v západních Čechách. Na mnoha místech v Čechách v pondělí a v úterý díky zmenšené oblačnosti klesla teplota pod bod mrazu, v některých lokalitách i významně.

Sněhová kalamita před šesti roky

Včera tomu však bylo přesně 6 let, kdy se v severní části České republiky vyskytla sněhová kalamita, která v tak brzké době nemá obdoby. Navíc týden před vpádem studeného vzduchu ze severu se do střední Evropy dostala advekce velmi teplého vzduchu od jihu, takže ještě 9. října 2009 se teplota pohybovala kolem letních 25 °C! Během týdne se teploty dostaly k nule a ze 14. na 15. října se přidalo od středních poloh silné trvalé sněžení.

Příčina

Od SZ přišla do střední Evropy tlaková níže, která vytlačila původně velmi teplý vzduch od jihu, ale to nebylo vše. Po zadní straně této níže a po přední straně tlakové výše, která se usadila nad Velkou Británii, k nám od severu proniknul studený, původem arktický vzduch ze severu. To, že tato hmota pocházelo přímo ze severu, je velice důležité. Kdyby postupovala více od SZ, tak by se přes ještě relativně teplé vody v oceánu prohřála a nebyla by tak ledová. Přísun ledového vzduchu od severu však netrval dlouho a brzy se uzavřel. Za normálních podmínek by to bylo vše a postupně by se velmi rychle začalo oteplovat. Tlaková níže, která se od České republiky vzdálila pouze nad Ukrajinu, se totiž otočila a začala se vracet zpět (retrográdní postup). Tím pádem ledový vzduch zůstal v pasti a ba co víc se ještě více prochlazoval a to i nad vyhřátou pevninou, což není pro říjen vůbec typické. Klíčovým bodem byly srážky, které tlaková níže se středem 990 hPa přinesla od východu. Za normálních okolností by znovu srážky jen prošly a šly dále na západ, ale ty se nad Moravou a později nad severními Čechy zastavily a dál nepostupovaly.

16.10.2009
Obr 1. : Teplota v hladině 850 hPa nad Evropou 15. 10. 2009 (www.wetterzentrale.de)

Následky

Již dopoledne ve čtvrtek 15. října 2009 přicházely první zprávy. První kalamitu zimy vyhlásily okresy Vsetín, Jeseník, Rychnov nad Kněžnou, Jablonec nad Nisou a energetici ČEZ Bruntál, Jeseník, Šumperk, Havlíčkův Brod, Chrudim, Frýdek Místek, Vsetín, Rychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí, Jablonec nad Nisou a Liberec.
Stromy, které nestačily ještě shodit své listy, byly pod velkým tlakem mokrého sněhu lámány a vyvracovány. Na některých místech napadlo až 50 cm sněhu. Na Lysé hoře dokonce v tento den naměřili 82 cm sněhu, což je absolutní říjnový rekord.

Autor: TD


zima
Obr. 2: Těžký mokrý sníh 15. října 2009 v Jeseníkách ve 380 m n. m (Daněk)
frame-scrollup