Sněhová bouře zasáhla východní polovinu ČR

Sněhová bouře zasáhla východní polovinu ČR
15.01.2019
Vše začalo nenápadně v Polsku, kde se vytvořil pás přeháněk, který se postupně spojil do linie.

V silném severozápadním proudění přes nás včera přecházela výrazná podružná studená fronta, na které se vyskytovalo velmi silné sněžení, silné nárazy větru, prudký pokles teploty a dokonce i elektrické výboje.

Vše začalo nenápadně v Polsku, kde se vytvořil pás přeháněk, který se postupně spojil do linie. Nad Krkonošemi, Orlickými horami a Jeseníky postupně dál sílila. První blesky se objevily ve Slezsku a byly zaznamenány i detekcí blesku. Podle pozorovatelů se však blesková aktivita objevila i jinde, ale jen nebyla zaznamenaná detekcí. To se někdy u zimních bouřek může stávat, protože mrak ve které je výboj,má relativně nízkou výšku.

Obr. 1 Bleskové výboje se vyskytly ojediněle na téměř celém území České republiky

Zdroj: amsos.cz

A teď k samotným projevům.

Za prvé se vyskytovaly velmi silné srážky. Během 30 minut napadlo většinou 1 až 2 cm sněhu, místy však až 5 cm nového sněhu. Vzhledem k tomu, že bouře postupovala velmi rychle, tak sněhu nebylo více.

Dalším výrazným projevem byl silný vítr, který v nárazech dosahoval až 20 m/s, ale ojediněle i více.  Mošnov naměřil 21 m/s, Opava 23 m/s a Brno – Tuřany dokonce 26 m/s. To už je vítr, který dokáže lámat stromy nebo strhávat tašky na střeše.  V kombinaci se silným sněžením se vytvořila i v nížinách tzv. bílá tma.

Obr. 2 Graf přechodu sněhové bouře nad Pasekou (střední Morava)

Zdroj:chmi.cz

Problém nastal na cestách. Protože, tam kde silničáři naivně požily sůl, došlo k vytvoření mimořádně silného náledí. Silný vítr část soli odfouknul a vytvořil na asfaltu film, který okamžitě zmrznul. A tím se dostáváme k další zajímavému projevu. A tím je prudký pokles teploty. Před podružnou studenou frontou byly teploty v nížinách většinou nad nulou, ale za frontou klesla teplota až k -3 °C a to vše během několik desítek minut. Za konvektivním pásmem se okamžitě vyjasnilo, takže teplo okamžitě začalo vyzařovat. Přízemní teplota v Pasece například během hodiny klesla na -10 °C.

Autor: TD

frame-scrollup