Sněhová bouře Jonas

Sněhová bouře Jonas
23.01.2016
Během 24 hodin napadlo například v Satyersville 40 cm, Terra Alta 70 cm, Shland 25 cm, Whasington D.C. 40 cm a New York 18 cm. Na pobřeží jsou díky větru vysoké vlny, které se při tříštění mění v ledové krystalky, které vytvářejí silnou námrazu. Ledový vzduch dokonce pronikl až na Floridu.

Východ USA zasáhla sněhová bouře Jonas. Ve skutečnosti jde o hlubokou tlakovou níži, která po své přední straně nasává velmi teplý a vlhký oceánský vzduch a po zadní straně do východní poloviny USA přináší velmi studený arktický vzduch ze severu.

Bouře v USA na vyobrazení modelu GFS

Obr. 1 Tlakové pole nad severní Amerikou pro dnešní večer

Zdroj: wetterzentrale.de

 

Tato situace přináší na tuto část území extrémní sněžení a velmi silný vítr. V důsledku této kombinace se tvoří i ve větších městech sněhové jazyky a závěje a dohlednost klesá přechodně i pod 100 m. Paralyzována je letecká doprava, uzavřeny jsou i hlavní silniční tahy.  Na dálnici v Kentucky uvízlo několik stovek lidí.

Sníh zasypal a uzavřel dálnice v USA

Obr. 2 Na dálnici uvízlo spousty aut

Zdroj:thenypost.wordpress.com

 

Pensylvánská metropole Filadelfie vyhlásila v noci z pátku na sobotu takzvaný modrý kód, podle kterého by měl každý, kdo zahlédne na ulici bezdomovce, zavolat policii, aby mu zajistila střechu nad hlavou. Právě bezdomovci jsou velmi rizikovou skupinou a tato bouře si už vyžádala několik jejich životů.

Během 24 hodin napadlo například v Satyersville 40 cm, Terra Alta 70 cm, Shland 25 cm, Whasington D.C. 40 cm a New York 18 cm. Na pobřeží jsou díky větru vysoké vlny, které se při tříštění mění v ledové krystalky a ty vytvářejí silnou námrazu.  Ledový vzduch dokonce pronikl až na Floridu.

Bouře v USA podle modelu GFS v hladině 850 hPa

Obr. 3 Teplota vzduchu ve výšce 850 hPa nad severní Amerikou pro dnešní večer

Zdroj: wetterzentrale.de

 

Situace by se v USA měla zlepšovat již během zítřejšího dne, kdy postupně ustanou srážky a uklidní se vítr. Další ochlazení by však mělo sever USA zasáhnout během příštího týdne. Nástup stabilnější zimy v severní Americe nevěstí nic dobrého pro počasí v Evropě. Tu příští týden zasáhne velká obleva.

Snímek družice zachycuící USA a podle záření světel je možno lokalizovat velká města

Obr. 4 Oblačnost sněhové bouře nad severní Amerikou

Zdroj: NOAA

 

Zdroje: NOAA

              The Weather Channel

Autor: TD

frame-scrollup