Smog nadále zůstává

Smog nadále zůstává
14.02.2017
Smogová situace se nelepší, zvýšené hodnoty polétavých prachových částic se vyskytují na většině území.

Smogová situace na našem území se nelepší, na většině území panují zvýšené koncentrace prachových polétavých částic. Na níže přiložených mapách vidíte koncentrace prachových částic PM10 dnes a včera ráno. Dnes ráno jsou jedny z nejvyšších koncentrací PM10 µg/m³ v Českém Těšíně - 292, Třinec-Kanada - 282, Zlín - 209, Valašské Meziříčí 205, Rychvald 203, Uherské Hradiště - 188, Kladno - Švermov - 158, Beroun - 130. Aktuální data naleznete zde

 

Smogu je nad naším územím hodně, největší koncentrace jsou ve velkých městech

 

Smogová situace způsobena částicemi PM10 je stále na vysoké úrovni

Zdroj map ČHMÚ

Co to jsou částice PMx, PM10, PM2,5? Jednoduše můžeme říct, že se jedná o polétavý prach, který je pro děje v atmosféře důležitý. Bez něj by například nemohly vznikat srážky, protože tyto částice tvoří jádro každé kapky v atmosféře. Přírodní cestou se do atmosféry dostává při lesních požárech, větrem, který unáší prach, a také výbuchy sopek. Z lidské činnosti hrají nejdůležitější roli spalovací procesy ať už v průmyslu, v automobilech, nebo například při těžbě v lomech jak povrchových, tak podpovrchových. Velikost částic bývá označována jako PMx, kdy za x dosazujeme velikost částic.

Proč jsou částice PMx, PM10, PM2,5 nebezpečné?
Při dýchání se tyto částice obsažené ve vzduchu usazují v dýchacích cestách a jejich nebezpečí tkví v tom, že v atmosféře často absorbují karcinogenní sloučeniny, které se pak usazují v lidském těle a trvale poškozují plicní a kardiovaskulární systém. Což má špatný vliv na zdraví člověka a při dlouhodobém pobytu v prostředí se zvýšeným množstvím těchto částic dochází k tvorbě především chronických plicních onemocnění a může způsobit i rakovinu plic.

Nejvyšší koncentrace částic PMx jsou v období inverzního počasí, které se nejčastěji vyskytuje na podzim a v zimě, to působí jako poklička nad krajinou a koncentrace škodlivin v ovzduší se výrazně zvyšují. Nejhorší situace bývá v okolí průmyslových aglomerací a v místech s vysokou koncentrací dopravy.

 

frame-scrollup