Slunce již opaluje!

Slunce již opaluje!
18.04.2019
Pokud má někdo nedostatek pigmentů (rusovlasý a blonďatí), tak je současné Slunce pro opalování vysoce nebezpečné

To co jsme jen naznačovali na začátku týdne, začíná být čím dál tím víc pravděpodobnější. Po teplém a slunečném prodlouženém víkendu, k nám v průběhu zítřejšího týdne začne pronikat velmi teplý vzduch ze středomoří, ale původně až z Afriky. To katapultuje maximální teploty nad letních 25 °C.

Ještě během zítřejšího rána se ojediněle mohou teploty dostat pod nulu, ale to by měl být poslední den, kdy teplota ve dvou metrech bude klesat pod mrazu. Zahrádkáři se tak budu moci radovat, že přežili zrádné jarní mrazy.

Je tedy možné, že se po roce opět zopakuje velmi teplá třetí dekáda dubna. I letos to vypadá, že první letní dny do České republiky zavítají už v dubnu.  Jen pro připomenutí se podívejme na teploty, které byly naměřeny na konci dubna kousek od Olomouce na střední Moravě. Tato stanice reprezentuje nížinné polohy.

Obr. 1 Přehled minimálních a maximálních teplot v dubnu 2018 na stanici ve Šternberku
Zdroj: meteostbk.cz

Velmi teplé počasí bude umocňovat i zmenšená oblačnost, která bude nad střední Evropou v následujících dnech panovat. Bude nad námi suchá vzduchová hmota, takže se nebude vytvářet kupovitá oblačnost. Šanci tak dostane Slunce, které má v tomto ročním období už mimořádnou sílu. To dokazuje i předpověď UV indexu na sobotu, kdy by měla být hodnota až kolem 5. Pro srovnání, jakou má takové Slunce sílu, se můžete podívat na legendu UV indexu ve vazbě na barvu pleti.

Pokud má někdo nedostatek pigmentů (rusovlasý a blonďatí), tak je současné Slunce pro opalování vysoce nebezpečné. Proto by tito lidé měli začít používat opalovací krémy, které by tomuto silnému slunečnímu záření zabránilo.

Obr. 2 Předpověď UV indexu na sobotu 20. 4. 2019 s následnou legendou (english)

Zdroj: weatheronline.com

Autor: TD

frame-scrollup