Silný vítr opět teploty vyhání vysoko nad nulu

Silný vítr opět teploty vyhání vysoko nad nulu
27.12.2017
Jakmile přestal foukat silný vítr, tak se okamžitě začalo ochlazovat, noční teploty spadly pod nulu a místy se vytvořily mrznoucí mlhy.

Jako by toho tepla na Vánoce nebylo dost. Máme za sebou další velmi teplé Vánoce, kdy maximální teploty vystupovaly až k 11 °C, obleva zasáhla i hory a do nadmořské výšky 500 m n. m. není po sněhu ani památka. Za vše mohlo silné západní až jihozápadní proudění, které opět přineslo silný vítr, na horách se místy nárazy větru pohybovaly kolem 100 km/h. Průměrná teplota se na Štědrý den pohybovala kolem 8 °C, což je hodnota, která se se objevuje v polovině dubna. Znovu tak Vánoce dávají možnost k tomu, že Velikonoce budou letos opět chladnější než Vánoce.

Jakmile přestal foukat silný vítr, tak se okamžitě začalo ochlazovat, noční teploty spadly pod nulu a místy se vytvořily mrznoucí mlhy. Taková byla i dnešní noc, ale vše se opět dramaticky změnilo v průběhu dopoledne, kdy zejména na Moravě začal foukat silný jihovýchodní vítr. A právě jihovýchodní vítr přináší na Moravu a do Slezska zajímavý meteorologický jev, který můžeme nazvat fénem.

Fén je teplý a suchý vítr, který vzniká tehdy, když vzduch musí přetékat horskou překážkou. Na návětrné straně horského svahu vzniká při dosažení stavu nasycení vodními parami oblačnost, ze které vypadávají srážky v podobě deště nebo sněhu na návětrný svah Při výstupu se nasycený vzduch ochlazuje přibližně o 0,6 °C. Jakmile vítr padá do údolí, tak se ohřívá o 1 °C na 100 metrů a ještě se k tomu vysušuje.

Budiž příkladem aktuální situace z dnešního dne ze stanice Mošnov. Dnes ráno zde byla mrznoucí mlha a teplota se pohybovala kolem -2 °C. Jakmile však začal foukat jihovýchodní až jižní vítr, tak teplota během několika minut vystoupila téměř o 10 °C. Podobná situace byla pozorována i na ostatních místech Moravskoslezského, Zlínského a částečně i Jihomoravského nebo Olomouckého kraje. Na grafu si můžete všimnout, že ruku v ruce s rostoucí teplotou, klesá výrazně vlhkost vzduchu.

Meteorologické veličiny pro Mošnov

Obr. 1 Graf s meteorologickými hodnotami ze stanice v Mošnově

Zroj: portal.chmi.cz

Autor: TD

frame-scrollup