Silný vítr opět teploty vyhání vysoko nad nulu
Jako by toho tepla na Vánoce nebylo dost. Máme za sebou další velmi teplé Vánoce, kdy maximální teploty vystupovaly až k 11 °C, obleva zasáhla i hory a do nadmořské výšky 500 m n. m. není po sněhu ani památka. Za vše mohlo silné západní až jihozápadní proudění, které opět přineslo silný vítr, na horách se místy nárazy větru pohybovaly kolem 100 km/h. Průměrná teplota se na Štědrý den pohybovala kolem 8 °C, což je hodnota, která se se objevuje v polovině dubna. Znovu tak Vánoce dávají možnost k tomu, že Velikonoce budou letos opět chladnější než Vánoce.
Jakmile přestal foukat silný vítr, tak se okamžitě začalo ochlazovat, noční teploty spadly pod nulu a místy se vytvořily mrznoucí mlhy. Taková byla i dnešní noc, ale vše se opět dramaticky změnilo v průběhu dopoledne, kdy zejména na Moravě začal foukat silný jihovýchodní vítr. A právě jihovýchodní vítr přináší na Moravu a do Slezska zajímavý meteorologický jev, který můžeme nazvat fénem.
Fén je teplý a suchý vítr, který vzniká tehdy, když vzduch musí přetékat horskou překážkou. Na návětrné straně horského svahu vzniká při dosažení stavu nasycení vodními parami oblačnost, ze které vypadávají srážky v podobě deště nebo sněhu na návětrný svah Při výstupu se nasycený vzduch ochlazuje přibližně o 0,6 °C. Jakmile vítr padá do údolí, tak se ohřívá o 1 °C na 100 metrů a ještě se k tomu vysušuje.
Budiž příkladem aktuální situace z dnešního dne ze stanice Mošnov. Dnes ráno zde byla mrznoucí mlha a teplota se pohybovala kolem -2 °C. Jakmile však začal foukat jihovýchodní až jižní vítr, tak teplota během několika minut vystoupila téměř o 10 °C. Podobná situace byla pozorována i na ostatních místech Moravskoslezského, Zlínského a částečně i Jihomoravského nebo Olomouckého kraje. Na grafu si můžete všimnout, že ruku v ruce s rostoucí teplotou, klesá výrazně vlhkost vzduchu.
Obr. 1 Graf s meteorologickými hodnotami ze stanice v Mošnově
Zroj: portal.chmi.cz
Autor: TD