Silný jet stream nad Českem

Silný jet stream nad Českem
03.02.2016
Letecké společnosti bedlivě sledují předpovědi o tomto výškovém větru a na základě informací vytváří své letové plány.

V noci 2. února se přes Českou republiku přehnal silný výškový vítr, který se nazývá jet stream. Česky tomuto větru můžeme říkat tryskové proudění. Vítr se vyskytoval v hladině kolem 12 km a jeho rychlost přesahovala 300 km/h. Takto silný výškový vítr je u nás velmi málo četný.

Tryskové proudění na severní polokouli

Obr. 1: Výrazný jet stream nad střední Evropou

Zdroj: stormsurf.com

 

Sondážní měření, které proběhlo v Prostějově krátce po jedné hodině ranní, změřilo ve výšce kolem 12 km rychlost větru až 88 m/s, tedy zhruba 316 km/h.  Pro běžného člověka je takto vysoko položený silný vítr nezajímavý, ale pro leteckou dopravu může být i velmi nebezpečny. V těsné blízkosti tryskového proudění se vyskytují i silné turbulence.

Teplota vzduchu v jednotlivých výškách nad Prostějovem

 

Obr. 2 Výsledek sondážního měření z Prostějova 2. 2. 2015 00UTC

Zdroj: chmi.cz

 

Co je to jet stream?

Silné, vzhledem ke všeobecné cirkulaci atmosféry poměrně úzké proudy vzduchu, soustředěné kolem zdánlivě horizontální osy a charakterizované silným vertikálním i horizontálním vzestupem rychlosti větru, která být v průměru vyšší než 100 km/h, ale v extrémních případech to může být až 700 km/h. Osa tryskového proudění se různě mění.

Tryskové proudění ilustrované na Zeměkouli

Obr. 3 Schéma jet streamu

Zdroj: geoprofil.com

 

Rozdíl v letu i několik hodin

Letecké společnosti bedlivě sledují předpovědi o tomto výškovém větru a na základě informací vytváří své letové plány. Jet stream převážné proudí od západu na východ, a tak délka letů se může hodně lišit. Například cesta z Londýna do New Yorku může být díky silnému větru o několik desítek minut pomalejší než, kdyby letělo letadlo opačně. Na vzdálenější trase může být rozdíl i několik hodin.  Ještě důležitější je však spotřeba paliva. Letadlo, které letí proti tryskovému proudění, má daleko větší spotřebu paliva, než když letí s větrem. Sledování rychlosti a rozložení jet streamu je tedy velice důležité. Někdy se pilotům vyplatí tryskové proudění obletět vzdálenější trasou.

Autor:TD

frame-scrollup